Тази история започнала преди почти три години, когато руският стрелец и производител на точни далекобойни пушки Влад Лобаев видя в YouTube клип, където старчоци в Тексас с пушки улучвали мишена на разстояние 3600 ярда (3292 м). Влад приел новината като предизвикателство, тъй като е собственик на оръжейната фабрика Lobaev Arms.
Американците стреляли със специално произведена свръхдалекобойна пушка с рядко употребявания калибър .375 CheyTac (9,525 мм). Компанията на Лобаев в този момент вече произвеждала серийно свръхдалекобойната пушка СВЛК-14 „Сумрак” с още по-редкия и мощен калибър .408 CheyTac (10,36 мм), позволяваща да се води снайперска стрелба на дистанции над 2 км.
 
За рекорда е избран специален „Сумрак” с титанов корпус, с дължина на цевта 720 мм и маса над 9 кг. През април 2015 г. екипът на Лобаев поразил мишена на разстояние 3400 м., като видеозаписът е качен в YouTube.
 
Американците приели задочния дуел и постигнали успех на 4000 ярда (3657 м). В компанията на Лобаев изучили практически „под лупа” видеозаписа: нямало съответствие между някои параметри на изстрела, не съвпадали полетното време на куршума с началната скорост и височината на мерника. Лобаевци обаче решили да се държат джентълменски и да победят с „нокаут”, като достигнат 4 км.
 
Свръхдалечната стрелба се счита стрелба на дистанции, където в края на траекторията куршумът вече лети на „дълбока” дозвукова скорост, а дозвуковата балистика се пресмята далеч по-сложно, тъй като настъпват физически процеси, затрудняващи стрелбата на големи дистанции. На първо място настъпва ефектът на прекомерна стабилизация – линейната скорост намалява, но въртенето на куршума около оста му се запазва. Усилва се и влиянието на вятъра и най-слабите неточности в определяне на другите метеорологични условия. Това налага да се разработи куршум с по-голяма маса и с по-съвършена аеродинамика (друга конструкция на дънната част).
 
Своя първи рекорд Лобаев установил със стандартен източен куршум D27, аналог на известния на Запад Lost River. Той обаче не ставал за нов рекорд. По-скоро ставало дума за цялостна промяна на патрона – увеличаване на гилзата или използване на нов прогресивно горящ барут, а може би и преминаване към друг калибър.
 
По-големият калибър (Browning .50 или еквивалентния руски 12,7 х 108 мм) обаче изисквал други цеви, затвори, цевни кутии, габарити, маса и значителен откат.
 
Лобаев решил да не се отказва от старата гилза и калибър .408 CheyTac, да не изменя габаритите и масата на оръжието. Той успял да разработи по-тежък 30-грамов куршум D30 в рамките на стандартния патрон. Друга причина била, че патронът е достъпен и всеки желаещ може да възпроизведе експеримента.
 
Куршумът заприличал на източено дълго вретено с два заострени края, осигуряващо идеален балистичен коефициент. Това обаче наложило изменения в конструкцията на пушката, по-гъсти нарези в цевта за стабилизиране на по-дългия и тежък куршум.
 
Съществен проблем в случая се оказало, че цевта трябва да бъде вирната дотолкова нагоре, че закривала мерната линия до целта. Затова куршумът в края на траекторията си  падал почти отвесно.
 
Ноу-хауто на Лобаев било просто като идея и затова почти гениално: той разположил оптическия прицел в ляво от пушката.
 
Миналата година възнамерявали да пробват новото оръжие и разпънали мишена с размери 10х10 м силно полегнала назад, защото куршумът в края на траекторията си трябвало да падне почти отвесно. Изобщо не улучили мишената.
 
Докато правели пресмятанията за ъгъла на възвишение на цевта, американците публикували в Мрежата успешен опит на 4 км. На руснаците вече се налагало да постигнат нещо повече.
 
Цяла година Лобаев и екипа му „баели” над пушката с още по-нови куршуми, правели експерименти.
 
През октомври т.г. известният стрелец и демонстратор Андрей Рябински успял да улучи мишена с размери 1х1 м на разстояние 4210 м. Този път била отчетена дори прецесията от въртенето на Земята, защото куршумът летял цели 13 секунди.
 
Екипът на Лобаев сега с интерес очаква отговора на американците, защото са уверени, че оръжейниците и в двете страни не са си казали последната дума. Джентълменският дуел все още не е приключил окончателно.
 
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ (по материал в marketsignal.ru)