Литиево-йонните батерии са основен компонент от почти всяко мобилно устройство. Те са и доста опасни, защото при неправилна експлоатация или повреда, веществата в тях могат да се запалят и дори да експлодират. Учени от лабораторията за проучвания и разработки на американската армия обаче са разработили нов тип литиево-йонни батерии, които не страдат от подобен проблем, съобщава Би Би Си.

Новата батерия заменя електролита с базиран на солена вода разтвор. "Досега, ако искахте много енергия, трябваше да изберете литиево-йонна батерия, която не е водна, но компрометираше сигурността. Ако предпочитахте сигурността, трябваше да се спрете на водна батерия, която обаче дава малко мощност. Сега показвам, че може да имате достъп едновременно до много енергия и безопасност", коментира Канг Ксу, съавтор на разработката.

Тя е продължение на експеримент от 2015 г., когато същият екип е разработил 3-волтова батерия с воден електролит. Заради "предизвикателство с катода" обаче батерията не можеше да постигне повече мощност. Учените са решили проблема със стабилен защитен слой, който се образува от полимер, който се разпада при първото зареждане на батерията. Той защитава анода от химични реакции.

Благодарение на този метод учените са успели да увеличат волтажа на батерията до 4V, което я прави подходяща за електроника. Защитният слой предпазва батерията от самозапалване дори когато тя е пробита неколкократно с пирон например. Освен това позволява да се увеличи капацитетът на батерията и тя да съхранява повече енергия в същия корпус. Учените коментират, че има още работа по усъвършенстването на дизайна. Те смятат, че при достатъчно финансиране, батерията може да е готова за пазара до 5 години.