Роботът Роби от научната фантастика „Забранената планета“ се превърна в най-скъпия рекзивит от класически филм, след като беше продаден за 5.3 млн. долара, пише New York Post.

Двуметровият робот беше звездата във филма от 1956 г. и едно от най-запомнящите се творения в научната фантастика. Той е слугата на д-р Морбиус на планетата Алтаир IV, известна като „Забранената планета“. Роботът има метални нокти, куполообразна глава и говори 188 езика.

Той беше продаден от Bonhams New York за рекордната сума от 5.375.000 долара по време на търга „TCM представя...извън този свят!“. Роботът Роби подобри предишния рекор от 4 млн. долара, платени през 2013 г. за статуетката „Малтийски сокол“ от едноименната кино класика.

Роби надмина и сумата, платена за бялата рокля, която Мерилин Монро носи във филма „Проклетите седем години“, продадена за 4.6 млн. долара през 2011 г. Оригиналният Батмобил от 1966 г. пък беше продаден за същата сума през 2013 г.

"Това е извънземен резултат за един от най-обичаните реквизити в историята на киното“, казва д-р Катрин Уилямсън, директор на отдел „Реквизити от шоубизнеса“ в Bonhams. „Роботът Роби е един от символите на американската култура, които са закодирани в нашето ДНК“, допълни тя.

„Щастливи сме за консигнанта Уилям Малоун, който се грижи за Роби толкова много години, и сме развълнувани, че толкова много почитатели на Роби се възползваха от уникалната възможност да го видят в Bonhams“, каза още Уилямсън.

Филмът „Забранената планета“ е основан на пиесата от Шекспир „Бурята“, а действието се развива през 2257 г. Историята разказва за екипаж на космически кораб, оглавяван от Лесли Нилсън, който изследва тишината на планета, населявана от учени.

Изследователите откриват, че всички, с изключение на д-р Марбиус и дъщеря му Алтаира, са били убити от чудовище, които обитава планетата.

Роботът Роби, който е слуга на д-р Морбиус, е програмиран да се подчинява на „Трите закона на роботиката“ – да не наранява хора, да изпълнява нарежданията на хората и да защитава собственото си съществуване, ако това не противоречи на първите три закона.