В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи едностранно 20-процентно увеличение върху вноса на автомобили от Европа, което противоречи на позицията на представителите на Републиканската партия в Конгреса и се случва преди да излязат резултатите от проверката, която той разпореди на Министерството на търговията относно щетите, които нанася този внос на националните интереси на САЩ, пише "Фокус", позовавайки се на електронното издание на американския вестник The Washington Post.

Това е първият случай, в който държавният глава заплашва открито да увеличи митата върху вноса на автомобили от Европа, отбелязва изданието. „Туийтът“ на Тръмп дойде, след като ЕС наложи по-високи мита върху американски стоки на стойност 3,2 милиарда долара, включително мотори „Харли Дейвидсън“ и джинси „Левис“, което пък беше в отговор на наложените по-високи ставки върху европейските стомана и алуминий, уточнява „Уошингтън поуст“. Американският президент и неговият съветник по търговските въпроси Питър Наваро отдавна говорят, че ЕС налага несправедливи мита върху американските стоки, докато правителството на САЩ прави лесен вноса на автомобили от други страни, продължава американският вестник.

ЕС обмитява автомобилите от САЩ с 10%, докато Тръмп заплашва да наложи двойни ставки върху европейските возила, ако ЕС не премахне тези търговски бариери. „Уошингтън поуст“ припомня, че миналия месец председателят на Комисията по външните работи на американския Сенат Боб Коркър (сенаторРепубликанец от щата Тенеси) обяви идеята на американския държавен глава за налагане на по-високи ставки върху вноса на автомобили за „опасна“ и започна инициатива на Капитолийския хълм за отнемане на някои от правомощията на Белия Дом. Но, към момента, Конгреса не е направил нищо по въпроса, констатира изданието.

САЩ внася автомобили и авточасти от ЕС на стойност 62,5 милиарда долара, според статистиката за 2017 година и 20 процентови мита върху този вид стоки ще доведе до увеличаването на цената им за американските потребители, обяснява вестникът. Тръмп отдавна твърди, че работниците и компаниите в САЩ търпят огромни загуби заради това, че другите държави наводняват американския пазар с евтини стоки, докато същевременно налагат високи бариери, за да направя американските компании неконкурентноспособни в чужбина. Държавният глава настоява за реципрочност. Редица страни, включително няколко от Европа, показаха желание да водят преговори, но доста други засега отхвърлят категоричните искания на американския президент.