Правителството на Великобритания разглежда възможността за секретна кибератака срещу Русия в отговор на отравянето в Солзбъри на бившия полковник от ГРУ и дъщеря му Юлия. Това съобщава в. Times като се позовава на високопоставен източник в британското правителство. 

По думите на източника "използването на хакерски програми в качеството на реакция на станалото в Солзбъри може да бъде напълно вероятна". 

Както отбелязва вестникът британското минстерство на отбраната и Центърът за правителствена свръзка укоряват разработката на съвместна вредоносна киперпрограма. Конкретно операцията, насочена срещу Русия, може да включва "атака срещу компютърните мрежи на Кремъл и сайтове, публикуващи фалшиви новини".

Премиерът на Великобритания Тереза Мей на 12 март заяви, че "с висока степен на вероятност" в отравянето на Скрипал, който работеше за английското разузнаване, е замесено руското ръководство. Тя постави ултиматум на Москва до вечерта на 13 март да даде подробни обяснение. В противен случай Тереза Мей "заплаши с по-сериозни мерки" срещу Русия. Руското МВнР пък нарече заявлението на Мей "цирково шоу в британския парламент". 

Според The Guardian, цитиран от Фокус, има цели десет възможни отговора на Великобритания срещу Русия заради атаката срещу Сергей Скрипал. Вестникът подрежда възможните мерки във възходящ ред.
 
1. Експулсиране на дипломати. 
Подобна мярка използва правителството на Дейвид Камерън след убийството на Александър Литвиненко. Ако бъде изгонен обаче посланикът на Русия в Лондон, то вероятно ще последва реципрочна мярка от руска страна, което ще замрази дълбоко британско-руските отношения.

2. Да бъде отнет лицензът за излъчване на руски медии като Russia Today.
Публични личности, като Жозе Мауриньо например ще бъдат помолени да прекратят добре платените си договори с медията. Подобна мярка ще бъде добре приета от Франция, където се вземат сериозни мерки срещу фалшиви новини след обвиненията за руска намеса във френските президентски избори.

3. Да се поиска подкрепа от партньорите от Европейския съюз да не изпращат официални лица на Световното първенство по футбол, което вероятно няма да засегне отборите, които ще участват.

4. Да се направят поправки в санкциите срещу Русия и законът против „прането“ на пари.
Това може да са поправки, подобни на закона „Магнитски“ в САЩ срещу лица, замесени в нарушаване на човешките права.

5. Замразяване на авоарите на руски олигарси, които не могат да докажат произхода на парите си – според изданието такава мярка може да засегне както поддръжници, така и противници на руския президент Владимир Путин.

6. Разширяване на санкциите на ЕС срещу Русия – Русия обаче не показва да е повлияна тежко от досегашните санкции.

7. Да се усили присъствието на НАТО по руската граница, включително да се ускори процеса по приемане на Украйна в НАТО.

8. Да се определи Русия, като държава, подкрепяща тероризма - това може да доведе до допълнителни санкции.

9. Да се изключат руските банки от международната система за разплащания – Русия има собствена система за разплащане, която е валидна в много страни извън Г-7.

10. Да се публикува секретен материал за участие в „пране“ на пари от страна на Владимир Путин и най-близките му сътрудници.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ