Световноизвестният физик Стивън Хокинг отправи остра критика към здравната политика на Великобритания, заемайки място сред протестиращите срещу мерките за икономии на Тереза Мей. Според ученият правителството ще предизвика криза в Националната здравна служба, ако продължава както сега да преследва американския модел на извличане на печалби от здравеопазването.

"Грижите, които получавам, откакто бях диагностициран с амиотрофична латерална склероза като студент през 1962 г., ми позволяват да живея живота си и да допринасям за напредъка в нашето разбиране за Вселената. Здравната система ме спаси и като учен сега съм длъжен да помогна за нейното спасяване", пише в позицията на Хокинг, публикувана в "Гардиън".

Здравното обслужване на Острова е безплатно за британските граждани през целия им живот и това е една от гордостите им, но през последните години системата е подложена на огромен финансов натиск заради ограничения бюджет, застаряващото население и по-скъпите нови лечения, припомня британското издание. Затова и правителството налага все повече ограничения - орязва бюджети, раздържавява услуги, налага строги лимити за разходите на глава от населението и намалява и отменя права за стипендии привилегии на младите лекари и студенти по медицина.

Според Хокинг здравната служба е "крайъгълен камък на нашето общество, но е пред криза заради политическите решения". Британският учен смята, че системата е изправена пред конфликт на интереси между гигнатските корпорации, алчни за повече пари и интересите на обществото, което иска да е здраво.

"Това е американизиране на здравето. В САЩ, където тези корпорации доминират в здравната система, и правят огромни печалби, здравеопазването не е достъпно за всички, много по-скъпо е и не постига резултатите, които имаме тук", казва той. Най-сериозен проблем според него е деленето на пациентите и грижите за тях на такива, които имат пари и другите, които нямат.
Хокинг обвини британския здравен министър Джереми Хънт, че подбира научни доказателства за оправдаване на политиките си.