Фейсбук прави тонове пари, събирайки и изследвайки тайните на своите потребител, а след това продавайки наученото на големите бизнеси. Затова изглежда съвсем разумно да се очаква, че някой ден обикновеният потребител на мрежата да получи част от това богатство. Тези дни съоснователят на социалната мрежа предложи универсален доход от 500 долара на месец да бъде даван на всеки американец, който изкарва по-малко от 50 000 долара годишно, пише в. "Метро".
За съжаление, тази нова социална помощ няма да излезе от джоба на Марк Зъкърбърг в качеството на извинение за съществуването на Фейсбук, а ще бъде финансирана от данък за богатите.

Крис Хюз, който направи милиарди, след като съфинансира социалната мрежа заедно с Марк, докато той още е бил в Харвард, заяви, че подобен гарантиран доход е необходим за преодоляването на ефекта от все по-увеличаващото се доходно неравенство в САЩ.

Въпреки подема на трудовия пазар в САЩ, милиони американци продължават да работят в сивата икономика, като нямат почти никаква сигурност на работното си място и никакви допълнителни трудови облаги, най-вече заради автоматизацията и аутсорсинга.

„Работата на проект или парче е само върха на айсберга (gig economy)“, каза Хюз, чиято книга „Справедлив шанс: Преосмисляне на неравенството и как ние печелим“, излезе на пазара във вторник. „Говорим много за шофьорите на Лифт и доставчиците на Postmates, но под тях са десетки милиони американски работници, които са временно заети, работят на половин работен ден, хора, които нямат финансовата стабилност, с която сме свикнали, когато имаме работа“, каза още той.

Идеята правителството да осигурява базов универсален доход на своите граждани е приветствана от всички, започвайки от бившия кандидат-президент Хилари Клинтън и приключвайки с милиардера Илон Мъск.

През изминалите няколко години Хюз е провел голям брой разговори и срещи с най-различни работници и служители и е стигнал до извода, че гарантираният доход е най-мощният инструмент за борба с бедността и стабилизиране на американската средна класа. „През последните 20-30 години работното място стана изключително ненадеждно. Може да успеете да си намерите работа, но е малко вероятно тя да ви осигури надежден доход, допълнителни добавки, почивка или болнични“, добавя Хюз.  

Превод и редакция: БЛИЦ