Правителството на Швеция иска гражданите да бъдат подготвени за реакция при възможно „най- лошия сценарий“: през следващата седмица всички 4,8 млн. домакинства в скандинавската страна ще получат информационна брошура, озаглавена „Кризи или войни“, съобщава водещото германско издание Der Spiegel, цитирано от Фокус.
Гражданите на скандинавското кралство ще бъдат инструктирани какво означават отделните предупредителни сигнали, къде могат да бъдат намерени убежища в случай на въздушна атака и как самите те биха могли да допринесат за защитата на Швеция. В брошурата се съдържат и съвети за това как да се сдобият с чиста вода и кои храни, богати на калории, могат лесно да се приготвят.

Pages from a booklet advising Swedish citizens what to do in the event of a war

Брошурата има за цел също така да подготви читателите за кибернетични и терористични атаки. Поместени са раздели с инструкции за реакция при изменение на климата и съвети за откриване на фалшиви новини.

От редакцията подчертават, че шведското правителство провежда подобна кампания за първи път от повече от 50 години насам. „Въпреки че Швеция е по-сигурна от другите страни, все още има заплахи за нашата сигурност и независимост", се казва в брошурата.

An introduction to the booklet, which is being sent to all 4.8million households in Sweden

Гражданите, които са добре подготвени, допринасят значително за това страната да може да се справи със сериозна заплаха, става ясно още от текста. Подобни брошури в Швеция са раздадени за първи път през 1943 г., по време на Втората световна война. До 1961 г. има няколко актуализирани препечатвания. Държавните агенции са разпространявали подобни информационни книжки до края на Студената война. Настоящото издание е създадено от Агенцията за извънредни ситуации в Швеция, която е част от Министерството на отбраната. Уточнява се, че поръчката идва от правителството в Стокхолм.

A page from an advisory booklet on what Swedes should do in case of war

Брошурата ще се разпространява в момент, в който Швеция обсъжда задълбочено проблемите на сигурността. Дискусията бе провокирана от руските действия в Украйна и и неотдавнашните инциденти, в които руски самолети и подводници проникнаха на шведска територия. През 2016 г. управляващите в Швеция взеха решение за увеличение на разходите за отбрана. Миналата година бе проведено и мащабно военно учение. Швеция не е била във въоръжен конфликт повече от 200 години, а в годините на Втората световна война страната е официално неутрална. В брошурата обаче се уверява, че в случай на атака „никога няма да се предадем".