Русия, Турция и Иран не успяха да договорят примирие на срещата в Техеран, предава Reuters. Президентите на Турция, Иран и Русия в петък не успяха да се споразумеят за прекратяване на огъня, което би предотвратило офанзива на сирийското правителство в провинция Идлиб, в която се намират бунтовници и от други райони в Сирия, като опасенията на ООН са, че може да възникне хуманитарна катастрофа,засягаща десетки хиляди цивилни граждани.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, руският Владимир Путин и иранският Хасан Роухани, които се срещнаха в Техеран, се договориха окончателно, че не може да има военно решение на конфликта и то може да приключи само чрез договорен политически процес, но след като сирийското правителство и руските военни самолети нанесоха въздушни удари в Идлиб в петък сутринта в евентуална прелюдия към мащабна офанзива, Путин и Роухани се отдръпнаха от призива на Ердоган за примирие. Турският лидер каза, че се страхува от масово кръвопролитие и че Турция не може да поеме повече бежанци, които отново се насочват към турско-сирийската граница.

Руският президент Владимир Путин заяви, че прекратяването на огъня ще бъде безсмислено, тъй като няма да включва ислямистки групи, които той смята за терористи. Роухани каза, че Сирия трябва да си възвърне контрола над цялата си територия. Провинцията Идлиб е единствената останала основна крепост на бунтовниците, а правителствена офанзива може да бъде последната решителна битка на войната. Техеран и Москва помогнаха на Асад да победи широк спектър от опоненти, вариращи от бунтовници, подкрепяни от Запада до ислямистки бойци, докато Турция е водещ поддръжник на опозицията и има войници в страната. Дискусиите в Техеран маркират ключов момент в седемгодишната война, в която са загинали повече от половин милион души и е прогонила от домовете им 11 милиона.

Турският президент Ердоган в обръщението си заяви, че прекратяването на огъня в Идлиб ще бъде победа за срещата им на върха. Путин обаче заяви: "Факт е, че тук няма представители на въоръжената опозиция. Още повече, няма представители на Джабхат ан-Нусра или „Ислямска държава“, както и на сирийската армия." Върховният лидер на Иран Аятолах Али Хаменей заяви в среща с Путин в петък, че Иран и Русия могат да работят заедно, за да сдържат Америка и че Сирия е добър пример за това как американците могат да бъдат сдържани, цитиран от официалният му уебсайт . "Една от задачите,в които двете страни могат да си сътрудничат, е да ограничим Америка", каза Хаменей. "Защото Америка е опасност за човечеството и има възможност да ги сдържаме". "Американците са изправени пред истинско поражение в Сирия и не са постигнали своите цели", добави той. В окончателното изявление, тримата се споразумяха за необходимостта от премахване на „Ислямска държава, Фронта "Ан-Нусра" и други групи, свързани с "Ал Кайда" и определени като терористи. Но има и други въоръжени опозиционни групи, които могат да се присъединят към всяко споразумение за прекратяване на огъня, казаха те.