Правителството на Башар Асад успя с помощта на съюзниците си да се справи с мощните сили на противниците си в югозападната част на страната – провинциите Даръа и Кунейтра. Това обаче е твърде умален мащаб на очертаващото се в Идлиб, където по пресмятания има около 40 хиляди въоръжени противници на Дамаск. При това са твърде размесени групировки на Ал Кайда, ИД, Свободна сирийска армия и други.
 

Редът на Идлиб обаче наближава и не може да бъде безкрайно отлаган. Големият проблем е Турция, чиито постове пазят периметъра на територията от сирийската армия.
 
Операцията в Даръа беше решена от „тихата дипломация” между Москва и Тел Авив. Съдбата на Идлиб трябва да се реши от Москва и Анкара по същия начин, но очевидно Турция набляга на по-силови варианти в свой интерес. В различни чужди медии се промъкват сведения, че Москва играе адекватно, като дала на Турция срок от един месец, за да се оправи със ситуацията в Идлиб и да раздели „своите” (Свободната сирийска армия - ССА) от „другите”.
 
Ако Анкара не се справи както трябва, то всички групировки в Идлиб ще станат цели на Сирийската армия и нейните руски съюзници.
 
Сега основен проблем за Турция и Русия в тази част на Сирия са остатъците от терористичните формирования, образувани в резултат от разпадането на Джебхат ан-Нусра (сирийската Ал Кайда). Турция се занимаваше с проблема известно време, но не успя да го реши поради възникнали други проблеми.
 
След разрива със САЩ, Турция не може да си позволи изостряне на противоречията с Русия. Сега за месец двете страни трябва да неутрализират влиянието на крайните групировки в Идлиб.
 
Междувременно Турция започна да обединява местните сили на базата на ССА, като, по различни пресмятания, консолидацията на опозиционните групи може да доведе до създаване на армия с численост до 70 хил души.
 
Не трябва да се забравя, че бойците от ССА не са идейно единни, в нейните редове има хора, които вече компромисно застъпват сближаване с режима. Това беше демонстрирано наскоро в Даръа, където групировката Шаабаб ал-Сунна премина на страната на армията и честно се сражаваше заедно с нея против ИД.
 
Турският експерт Керам Йълдъръм твърди, че Ердоган се застрахова от бързото сирийско настъпление в Идлиб чрез планираната за 7 септември среща на високо равнище между РФ, Турция, Франция и Германия.
 
Вчера, 5 август, БЛИЦ информира за изявление на китайския посланик в Дамаск, че Китай възнамерява да се намеси в Сирийския конфликт и ако това стане реалност, то може да доведе до кардинална промяна в целия Близък Изток.
 
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)