Дилън Каран, разработчик от Ирландия, решил да изтегли всичките си данни от движението му в системата на Google и се ужасил. Той дори не подозирал, че търсачката знае за него.

Дилън Каран бил толкова разгневен, че написал 37 туита в социалната мрежа по темата и обещал да се заеме с безопасността на потребителите и защитата на личната им информация. Поредицата от нашумели скандали около интернет-гигантите, основните от които станаха няколкото с Facebook, заставиха потребителите от целия свят по различен начин да погледнат на това, което те правят в Мрежата и как се защитават.

Google всъщност събира информация за всичко, което човек прави в отворения от него браузър на Google, без значение от устройството: от гласовото търсене, направено преди 5 години, до слушаната вчера музика. И няма значение, дали потребителя ще премахне информацията по-късно. Тя остава в „кофите за боклук“ на Google. Снимки, сваляния, качвания и цялото движение или заявки в Google Maps и много други завинаги ще останат в сървърите на американците.

Преди всичко, Каран както и други са били шокирани от режима „инкогнито“, предполагащ анонимност дори и от Google – да, ама не. Търсачката съхранява дори и тези данни, без да уведомява за това никого.