Руският президент Владимир Путин разкрива в серия от разговори с американския кинодокументалист Оливър Стоун, че през годините е имало пет предотвратени опита да бъде убит, съобщава сайтът "Хил". Стоун е подготвил документална поредица за руския президент, базираща се на няколко интервюта, които той е взел от Путин през последните две години. Четирите едночасови ще бъдат показани по Си Би Ес от 12 до 15 юни.

Опитите за покушения срещу 64-годишния Путин, който вече 17 години управлява Русия, са около 50, колкото е имало срещу покойния Фидел Кастро, когото също съм интервюирал, отбеляза Стоун при предварителното представяне на сериала в шоуто "Тази сутрин" по телевизия Си Би Ес.

На забележка на Стоун, че всеки заговор за убийство започва с проникване в екипа по сигурността на президента, Путин отговорил: "Знам това. А знаете ли каква поговорка имат руснаците? Те казват, че този, комуто е писано да бъде обесен, няма да се удави." На въпроса дали знае съдбата си, Путин отговорил: "Само Господ знае съдбите ни. Всички един ден ще умрем. Въпросът е какво ще сме свършили дотогава в този преходен свят и дали сме доволни от живота си."

Предстоящата поредица на Оливър Стоун, който е носител на няколко авторитетни награди за своите документални филми през годините, неизбежно стана обект на сравнение с краткото 15-минутно интервю за водещата по друг американски тв канал - Ен Би Си - Мегин Кели, взето неотдавна.

Самият Стоун се изказа доста неласкаво за "конкурентното" интервю, като отбеляза, че тя е задала "като картечница" на руския лидер "всички неприятни въпроси, които би могла", без да го попита, например, какво е важно за него и за страната му, и без да се интересува и да забелязва нюансите в отговорите на Путин.  

Кели успя да предизвика Путин и да го настрои бойно с провокативни и агресивни въпроси за руската хакерска намеса в президентските избори в САЩ м.г. и за отношенията между Русия и екипа на президента Доналд Тръмп. Във филма на Стоун той изглежда много по-спокоен. По време на разговорите си със Стоун Путин е на различни места - на фотьойл в кабинета си, зад волана на колата си, в конюшната на вилата си или след като е играл хокей.

Стоун също не избягва неудобни въпроси, но умее да предразположи събеседника си към спокоен тон и искреност, макар че не пропуска да направи и забележки към неговите отговори.

В един момент Путин говори за писмо, което е получил от ЦРУ, и Стоун веднага се хваща за думата и го кара да му го покаже. А президентът отговаря: "Моята дума е достатъчна (гаранция)". Стоун предизвиква Путин и с въпроси за неговия авторитарен стил и изразява резерви относно твърденията му за демократични реформи. Запитан дали някога е имал лоши дни, Путин отговаря: "Не съм жена и нямам "лоши дни", като добавя, че има "природни цикли", които влияят върху поведението.

А по време на дискусия между двамата за правата на гейовете Путин казва: "Не бих желал да отида под душа с хомосексуалист. Защо да го провокирам?"

Ценността на поредицата на Стоун е, че той успява да накара Путин да говори за живота си и за възгледите си за света в един разширен формат, разглеждайки личната и политическата история, която предопределя политиката на най-големия противник на САЩ, а и просто показва как работи неговата мисъл.

"От ключово значение за САЩ е да разберем чуждата гледна точка. Моят интерес е да предотвратя по-нататъшното влошаване на отношенията", подчерта режисьорът.