До неотдавна те бяха екзотика, но днес безпилотните летателни апарати стават ежедневие. Те помагат при потушаване на пожари и спасяват потъващи, следят за ситуацията в града и доставят малки товари, където е необходимо. Но, както често се случва, почти всяко изобретение има обратна страна, пише Российская газета, цитирана от "Фокус"
Безпилотните летателни апарати не са изключение. Те вече участват в актове на вандализъм, на контрабанда и на незаконни въздушни снимки. Но най-опасно е, че и терористите ги взеха на въоръжение. Например терористите от „Ислямска държава“ започнаха да използват модифицирана версия на любителските квадрокоптери в качество на импровизирани бомбардировачи. 

Как да се борим с подобни безпилотници? Те могат да се стрелят с пушка или с лазерен лъч. Срещу тях да се изправи дрон-прехващач. Може да се лишат от управление чрез система за радиоелектронно заглушаване. 

Неочакван вариант в момента е проверяван от френските военни. Те смятат, че потенциално опасният безпилотен летателен апарат не винаги може да се свали – например, ако лети над жилищни сгради или над събиране на хора. Тук са нужни по-щадящи методи. Французите са тренирали за прехващането на дроновете отряд от четири орела. Те са получили имената на героите от романа „Тримата мускетари“: Атос, Портос, Арамис и д’Артанян. 

За да бъдат научени птиците да нападат безпилотните летателни апарати, към корпуса на учебна машина са привързвани парчета месо. Още първите изпитания показват плюсовете на подобен „лов“. Например на д’Артанян са му били необходими едва 20 секунди, за да преодолее 200 метра, да атакува квадрокоптера и да върне „плячката в базата“. Може би звучи прекрасно, но, уви, орлите се справят добре с апарати със среден размер, с маса, съпоставима с масата на птицата (пет килограма), а да се неутрализират по-големи машини е нещо невъзможно за тях.