Разходите за американския ядрен арсенал през следващите 30 години ще струват на Вашингтон над 1,2 трлн. долара. Тази сума е изчислена, без да се взимат предвид новите оръжия, поискани от администрацията на президента Доналд Тръмп. Това става ясно от актуален доклад на Конгреса, цитиран от британския в. „Гардиън“ и БГНЕС. 

Според него исканите от Тръмп увеличения на арсенала не биха били възможни, освен ако не се направят финансови съкращения на други места в бюджета за отбрана. Последните изчисления представляват увеличение с 25% от предишните данни и включват в себе си програмата за модернизация, въведена от предишния президент Барак Обама на стойност 400 млрд. долара. 

Според данните на Службата за бюджета към Конгреса разходите ще продължават да се увеличават и през 20-те и 30-те години на този век. 

Доналд Тръмп неведнъж е посочвал, че иска да увеличи ядрения арсенал на САЩ, като вече има съобщения, че министерството на отбраната разработва нови бойни глави за балистични ракети и не е изключено да върне към употреба изстрелвани от вода крилати ракети. 

Според доклада на службата подобно разширяване на американския арсенал допълнително ще увеличи необходимите средства. Това е първото цялостно изчисляване на американските разходи за програмата за ядрени оръжия. 

В доклада се предвиждат и три варианта за тяхното намаляване. Единият включва запазването на програмата в настоящия й вид, но със забавяне на някои елементи от нея, което ще спести 5%. Според друго предложение може да се премахнат междуконтиненталните балистични ракети и да се запази само работата с ракетите, изстрелвани от въздух и вода. Това ще намали разходите с 10%. Третият вариант предвижда редуциране на арсенала от сегашните 1550 бойни глави на 1000, което ще спести между 5% и 11% от разходите.