Пентагонът официално възложи на Boeing проекта за експериментален хиперзвуков въздушно-космически самолет XS-1. Създаването на негов прототип е планирано за 2019 г., съобщава военно-аналитичното издание Defense News.

Става дума за дрон, който ще може да лети на ниска околоземна орбита със скорост 5-10 пъти по-голяма от тази на звука, и от там да води разузнаване или да нанася удари по противник, бидейки неуязвим от средствата за въздушно-космическа отбрана.

Според Агенцията за авангардни отбранителни изследователски проекти към министерството на отбраната на САЩ (DARPA) XS-1 това не е традиционен самолет или обикновена ракета, а по скоро комбинация от двете, за да се намалят десетки пъти разходите за стартове. Това обяснява ръководителят на програмата в DARPA Джеймс Спонейбъл. 

Компанията Boeing предполага да завърши създаването и изпитанията на този летателен апарат към 2019 г. Полетите му на скорости от М-5 до М-10 ще са на височини от 25 до 150 км. 

"Хиперзвуковият дрон ще може да прелита 1500 км. за по-малко от 10 минути. Това значително ще ускори поразяването на обектите на вероятния противник и ще намали до минимум възможностите на противоракетните комплекси да го свалят", обяснява ръководителят на научно-изследователските дейности на ВВС на САЩ генерал Джефри Захариас.

Той допълни, че освен хиперзвукови дронове, Пентагонът планира да създаде до 10 години и ракети, които ще летят със скорост М-5. 

Хиперзвуковите ракети ще поразяват обектите на противника с бойни глави за кинетичен прехват. Т.е. те няма да са с конвенционални взривни вещества или ядрени, а ще поразяват целта изключително с кинетичната енергия на прякото попадение. 

Най-важното предимство на хиперзвуковото оръжие според американските военни е, че вероятният противник ще разполага само с няколко секунди да засече целта и да открие огън по нея, но в повечето случаи това няма да бъде възможно, отбелязва Defense News.

Превод: БЛИЦ