Помните ли Lamborghini LM002, разработен в края на 70-те години за американската армия? Квадратният звяр с V12 мотор от Lamborghini Countach стана любима машина на арабските шейхове, пише Вести бг.

Италианците обаче така и не подписаха договор с армията, тъй като корпорацията AM General предложи многоцелевия HMMWV, на чиято база по-късно бе създаден цивилният Hummer H1. Сега с подобен проект излиза военно-промишлената група NIMR от Обединените арабски емирства.

Всъдеходът RIV (Rapid Intervention Vehicle), поръчан от арабите, но разработен от английската компания Horiba MIRA, бе представен на оръжейното изложение IDEX 2017 в Абу Даби този февруари. Британската връзка е позволила на редакторите от изданието Autocar да го тестват, които разказват повече за автомобила.

Машината е създадена за специалните части и може да превозва четирима тежковъоръжени командоси. В последствие е планувана появата на 6-местен вариант. Всъдеходът може да се транспортира с вертолет Boeing CH-47 Chinook.

Шасито на машината е стоманено, но предният капак е изработен от композитни материали. Очакването е независимо на четирите колела, а хидропневматичните амортисьори на английската фирма Horstmann позволяват промяна на пътния просвет от 120 до 300 мм (най-ниското положение е предвидено за товарене във вертолета). 

Трилитровият турбодизел V6 на VM е с мощност 300 к.с. и е взаимстван от спортния седан Maserati Ghibli. От него е взет и 8-степенният „автомат” на ZF. Системата за задвижване на четирите колела е собствено производство: ако в Maserati за предните колела се грижи електронноуправляем съединител на Magna, то RIV разчита на перманентно задвижване на четирите колела с оригинална раздатъчна кутия и междуосев диференциал с възможност за механично блокиране. Предният и заден блокируеми диференциали са дело на Torsen, както е и при американския HMMWV.

Благодарение на италианския турбо дизел, всъдеходът, тежащ 4 тона, ускорява до 100 км/ч за 10,5 секунди. Максималната му скорост е 160 км/ч.

Към днешна дата Horiba MIRA е направила три прототипа RIV, два от които са подложени на тестови изпитания в ОАЕ.