Компанията SpaceX на Илон Мъск има поредна нова мисия. Тя цели да осигури широколентов достъп до интернет в целия свят. За целта компанията ще използва нов тип сателити, които разработва. Първите два от трябва да бъдат изстреляни още днес, съобщава онлайн изданието CNET, цитирано от vesti.bg.

Сателитите Microsat-2a и Microsat-2b са част от проекта Starlink на SpaceX. Те са доста по-малки от стандартните сателити, като идеята е, че ще могат да бъдат на по-ниска височина.

Именно огромната височина на стандартните сателити за интернет достъп създава проблеми са връзката. Получава се голямо забавяне на сигнала, което пречи на видео разговори или игри в реално време.

Сателитите на Starlink ще са разположени в много по-ниска орбита, което ще намали значително времето за пътуване на сигнала.

Тъй като ще бъдат на много по-ниска височина, между 1100 км. и 1325 км., тези сателити ще покриват много малка територия - около 1060 км. радиус. SpaceX изчислява, че ще се нуждае от 4425 сателита, за да осигури покритие в целия свят. 800 от тях ще са нужни само за територията на САЩ и околията.

Starlink обаче е още по-амбициозен. Проектът има и втора фаза, която предвижда втора армия от сателити. Тя ще е още по-голяма и ще има 7518 сателита, които ще са на по-висока орбита - 340 км. SpaceX нарича това "ято" "Съзвездието VLEO". Чрез тези сателити ще може да се осигурява допълнителен капацитет на интернет връзката в региони с пиково натоварване. Целта на SpaceX е двете флотилии сателити да предоставят достатъчно бърза и стабилна интернет връзка, която да е реална алтернатива и конкурент на наземните комуникации.

Реализирането на проекта включва разработка и на много допълнителни технологии. Например система за лазерна комуникация между сателитите, за да могат да работят заедно и да не си пречат. Помислено е и как толкова много сателити да не пречат на останалите спътници и космическите ракети и мисии.

SpaceX изчислява, че един такъв сателит ще има живот между 5 и 7 години. Когато краят на цикъла наближи, сателитите ще бъдат насочвани в атмосферата и ще изгарят. Така няма да се трупа космически боклук, а на тяхно място ще застава нов сателит.

Реализирането на целия проект ще отнеме доста време. Мъск очаква услугата да заработи с пълен капацитет най-рано през средата на следващото десетилетие. Тя ще е важен източник на доходи за останалите мисии и цели на SpaceX, включително пътуването до Марс.