"В момента в света работят 149 ядрени реактора. Общата установена ядрена мощност в момента е 392 гигавата." Това обясни заместник-генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Михаил Чудаков по време на най-престижния ядрен форум "АТОМЕКСПО".
Световният ядрен елит и 33 официални правителствени делегации от цял свят се събраха в Москва за най-престижния ядрен форум "АТОМЕКСПО". За първи път на международното изложение присъстваха официални представители от Судан, Етиопия, Колумбия, Шри Ланка и други. Очаква се в хода на изложението министърът на енергетиката Теменужка Петкова да проведе официални срещи с представители от някои делегации.

"Атомното енергопроизводство в световен мащаб продължава да расте. През 2016 г. то е нараснало до 10 гигавата електроенергия, което е двойно увеличение спрямо последните 25 години", заяви генералният директор на Световната ядрена асоциация Агнета Ризинг. 

По думите ѝ, осигуряването на достъпна, надеждна и безопасна енергия е цел на ООН. Дългосрочните цели са ядрената енергетика на глобално ниво до 2050 г. тя да осугярава 25% от цялото енергопоризводство, допълни Ризинг.

Председателят на Световната асоциация на ядрените оператори Жак Регалдо посочи, че разрастването на ядреното енергопроизводство главно цели да се намали изпускането на въглеродни газове в атмосферата. Според Регалдо за да се произвежда повече ядрена енергия трябва да се наблегне на безопасността. "Наша задача е повишаването на стандартите за безопасност и това е основното условие за съществуването и развитието на ядрената енергетика", обясни той.

Според Чудаков за последните 2 години в света са изградени или все още се изграждат 20 нови енергоблока. Чудаков се похвали, че Русия е единствената страна, която има флот от ядрени ледоразбивачи и е сред трите страни в света, които активно разработват малки модулни реактори.