Най-голямата икономика в Азия – Китай, отдавна е известна със замърсения въздух на градовете в страната. В днешно време обаче съседна Индия води много по-голяма битка със замърсяването – в южноазиатската държава се намират 10-те най-замърсени градове в света. Извън столицата Ню Делхи, Кусум Малик Томар знае каква е личната и финансовата цена, която хората плащат за вдишването на най-токсичния въздух в света. На 29 г. тя научава, че замърсяването най-вероятно е причина за рака на белите дробове, с който е диагностицирана, пише Bloomberg, цитиран от profit.bg.

Тя не е докосвала цигара през живота си. Нейният съпруг Вивек продава част от земята си, за да плати за лечението й. Вземат пари назаем от роднини. Спестяванията им бавно изчезват.

“Правителството мисли за икономическия растеж на страната, но хората боледуват и умират от различни болести,” казва Томар. “Как можеш да растеш икономически, когато гражданите в страната ти имат финансови проблеми заради замърсяването на въздуха?”

Индия отдавна изпитва проблеми с изготвянето на координирания национален подход, който помогна на Китай да намали замърсяването. Правителството на премиера Нарендра Моди сега прокарва нови инциаитиви, които, според него, започват да ограничават опасния въздух.

Резултатите обаче трябва да са такива, че да помогнат на страната да се справи с последиците от интензивния растеж на Индия, от праха от хилядите нови строителни обекти до вредните емисии от милионите нови автомобили.

В идните седмици мерките на правителството на Моди ще бъдат подложени на тест със спускането на зимата над прашните полета в северната част на страната. Фермерите изгарят стърнищата през този сезон, а в небето се изстрелвват милиони фойерверки по време на фестивала Дивали, което обикновено повишава замърсяването на въздуха до опасни нива.

Ако в Индия се прилагаха строги мерки за успешна борба със смога, гражданите на Индия и правителството щяха да бъдат много по-богати. По изчисления на Световната банка, разходите за здравеопазване и загубите от продуквитността, вследствие на замърсяването, костват на Индия 8.5% от БВП.

При настоящия размер на БВП от 2.6 трлн. долара, това означава около 221 млрд. долара всяка година.

Въпреки че Индия в момента е най-бързо растящата голяма икономика в света, китайската икономика, с БВП в размер на 12.2 трлн. долара, е пет пъти по-голяма. Южноазиатската страна все още отчаяно се опитва да промотира основното производство, което може да влоши замърсяването, според Рагбендра Джа, преподавател по икономика в Националния университет на Австралия.

Когато Арвинд Кумар от болницата в Sir Ganga Ram в Ню Делхи започва кариерата си като гръден хирург през 1988 г., 90% от неговите пациенти с рак на белите дробове са мъже пушачи на средна възраст. Сега, той твърди, че 60% от случаите са с непушачи, а половината от тях са жени.

Фините прахови частици са свързани с най-различни заболявания -  от астма до сърдечни болести и рак на белите дробове, които са причина за смъртта на над 1.1 милиона индийци през 2015 г., по данни на организацията Health Effects Institute.

Междувременно, след две десетилетия на растеж, който промени световната икономика, Китай налага промяна към по-малко замърсяващи услуги и потребление. Така, въпреки че градовете в страната все още имат дни със смог, там се отчитат и подобрения.

Броят на “много нездравословните дни”, когато нивото на фините прахови частици (ФПЧ2.5) надхвърля 200 микрограма на куб. метър, се е увеличил до 84 в Ню Делхи през 2017 г., в сравнение с 66 през 2015 г., според анализа на качеството на въздуха на AirVisual. В Пекин пък тези дни за същия период са намалели от 43 до 20.

Индийското правителство е заявявало, че някои международни проучвания, които свързват замърсяването на въздуха със смъртността, “може да не са реалистични” и че “броят на смъртните случаи вследствие на замърсяването на въздуха трябва да бъде изучавано допълнително и подкрепено от проучвания на местно ниво.”

От Министерството на околната среда на страната твърдят, че също напредват по отношение на намаляването на замърсяванията, посочвайки собствени изчисления за септември, когато според тях нивата на ФПЧ2.5 са намалели в Ню Делхи.

Министерството въведе система за предварително предупреждение с цел превантивни действия, преди замърсяването да скочи, и планира и други мерки, като внедряването на повече почистващи машини за пътищата.



Правителството осъзнава обаче, че трябва да се прави повече в тази насока, казва Харш Вардхан, федерален министър, отговарящ за околната среда и климатичните промени. “Не твърдим, че всичко е наред сега и че можем да си отдъхнем. Не си отдъхваме дори и за момент.”

Правителството на Моди промотира и слънчевата енергия, завишените стандарти за вредните емисии и раздава милиони газови бутилки с цел намаляването на пожарите в домовете. Властите също така се опитаха да забранят на фермерите да горят стърнищата.

Природозащитници обаче все още чакат по-конкретни цели от националния план за по-чист въздух, чието изпълнение все още не е започнало.

Има и едно допълнително предизвикателство. В хаотичната демокрация на Индия, където бедността и безработицата често са считани за по-големи проблеми, различните подразделения на правителството, ръководени от конкуриращите се политически партии, понякога нямат почти никакви стимули да си сътрудничат в борбта със замърсяването.

Рагхав Чадха, говорител на партията Аам Адми, която управлява Ню Делхи, се оплаква, че неговата политическа формация има ограничени правомощия по отношение на замърсяването и може да предприема само малки стъпки, като налагането на временни забрани за строителство.

“Това, което се изисква, е координация между местните управления на различните щати под ръководството на централното правителство,” казва той, добавяйки, че неговата партия има “сериозни различия” с администрацията на Моди.



В същото време премиерът на Китай Ли Кецян обяви война в национален мащаб на замърсяването. Централното правителство заяви на местните управници, че няма да се издигат в йерархията без постигането на таргетите за чистота на въздуха, а страната търси начини за ограничаване на индустриите, които замърсяват най-много.

Политиката на правителството принуди милиони домакинства и компании да преминат от въглища към природен газ. През четвъртото тримесечие на 2017 г. коцентрацията на ФПЧ2.5 пада с 33% на годишна база в Пекин, Тиендзин и 26 заобикалящи ги града.

“Пекин има способността да действа бързо и решително, както и определено по-ефективно, в сравнение с демокрации, като САЩ и Индия,” казва Даниел Гарднър, преподавател по история в Смит колидж, който е издал книга за замърсяването в Китай.

Китай продължава да се бори с раковата епидемия, а усилията на страната, насочени към борбата със замърсяването, също се сблъскват с проблеми. В някои случаи Китай просто закри замърсяващите индустрии в ключови градове и ги пренасочи към западните райони, казва Кристин Аунан от Международния център за изучаване на климатичните промени.

Въпреки това, впоследствие Китай представи обновен план, който включва таргети за борба със замърсяването на въздуха и за други градове.

В Индия компаниите вече усещат ефектите. Милиардерът предприемач Виджей Шарма, който основава компанията за дигитални разплащания Paytm, се притеснява, че ще изгуби част от служителите си.



Бившият банкер Кришна Хедж се мести от Сингапур в Бангалор, за да разработва нови продукти за Paytm, но казва, че напуснал, основно защото не можел да пътува до централата на компанията близо до Делхи. “Към края на първия ден от седмицата енергията ми намаляваше значително, а към края на втория ден вече имах сериозно главоболие,” казва Хедж.

Шарма си сътрудничи с рисков капиталист за инвестиции в местни и глобални стартъп компании, които могат да помогнат за намаляване на смога. Други компании опитват подобни проекти. Производителят на трактори Sonalika Group дарява машини с цел насърчаване на фермерите в щата Харяна да спрат да изгарят старите реколти.

В Ню Делхи, Томар, която е диагностицирана преди шест години с рак на белите дробове в четвърти стадий, вече не може да работи. Тя прекарва дните си между своя апартамент и болницата, където ходи за тестове и за химиотерапия.

“Понякога не издържам, защото моето семейство преживява много — психически, физически, емоционално, но и финансово,” казва тя.