Република Македония ще трябва първо да разреши спора с Гърция за името и после да получи показа за НАТО, предаде МИА. Това се казва в становище на НАТО, разпространено по повод зачестилите спекулации за някаква бързо членство на републиката в алианса, уточнява БГНЕС. 

Становището на НАТО показва, че не са възможни твърденията за възможно членство на Македония със сегашното име „Бивша югославска република Македония“ (БЮРМ), каквото е решението на срещата на НАТО през 2008 година в Букурещ. В това решение се казва, че поканата за пълноправно членство на Македония ще бъде изпратена „след като се преодолеят различията с Гърция“. 

Освен това говорител на НАТО отхвърли възможността за посещение скоро на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Скопие, но потвърди, че ръководителят на алианса ще приеме в понеделник македонския премиер Зоран Заев: „Генералният секретар Йенс Столтенберг няма планове за посещение в БЮРМ, но се радва на посещението на премиера Зоран Заев в Брюксел в понеделник“, посочи представителят. Това добави, че вратата на алианса остава все така отворена за Македония. 

Вчера агенция Sputnik, позовавайки се на източници, близки до преговорния процес, съобщи, че НАТО планира до пролетта на 2018 година да приеме Македония като пълноправен член. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг планира да посети Скопие до средата на юли и да разговаря по този въпрос. Целта на НАТО е страната да бъде приета в алианса, заяви събеседник на агенцията. Според него САЩ активно работят за тази цел. „Американският посланик в Скопие вчера имаше среща с министъра на отбраната (г-жа Радмила Шекеринска – ред.) разговаря по този въпрос, добави източникът. 

Припомняме, че в първото си интервю като премиер преди два дни Зоран Заев съобщи, че очаква това лято в Скопие генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който му е обещал да съобщи добра новина. 

В понеделник македонският премиер ще посети Брюксел, за да се срещне със Столтенберг. Той ще има срещи и с висши представители на Еврокомисията.