Българин е осъден на около шест години затвор по схема за продажба на наркотици в интернет. Той използвал т.нар. дарк уеб - тъмна мрежа от сайтове, които не са достъпни без специален софтуер. Заплащането ставало основно във виртуална валута биткойн.
32-годишният Емил Бабаджов е бил арестуван в края на 2016 година - няколко месеца преди мащабна акция на ФБР и Интерпол, в която са били затворени най-големите сайтове в тъмната мрежа за продажба на наркотици - AlphaBay и Hansa, пише bg-voice.com.

Бабаджов се е признал за виновен пред съда, че е използвал псевдонимите "Blime-Sub" (Blime е Emil В. наобратно) и "BTH-Overdose", за да продава наркотици в AlphaBay. Той е използвал интернет браузъра Tor, за да скрие физическия си IP адрес и така да стане труден за хващане от властите. Бабаджов изпращал наркотиците от пощенски клон в Сан Франциско до своите клиенти в цяла Америка.

Властите използвали агент под прикритие, който купил наркотици от "Blime-Sub" и те били доставени до пощенска кутия. Пратката съдържала микс от фентанил (силен синтетичен наркотик) и хероин. Според профила на Бабаджов в AlphaBay той е направил над 2,422 продажби на сайта. Най-популярният му продукт е бил именно фентанил, от който само 2 милиграма може да убият човек. Това е наркотикът, който бележи най-голям скок в свръхдозите в цяла Америка.

Властите са идентифицирали Бабаджов, след като проследили неговия имейл до фейсбук профил на името на "Lime Vojabab" (Emil Babajov наобратно). Отново чрез имейла разследващият агент на ФБР стига до регистрацията на българина в сайта за криптовалути Coinbase.

Властите открили  пръстови отпечатъци върху прихванатата пратка, а данни от пощенския клон показват, че именно той е купил марката, с която е изпратен пакетът.

В съдебното споразумение Бабаджов признава, че е продал около 1,141 грама хероин, 66 грама фентанил и 510 грама метаамфетамин чрез сайта AlphaBay.

Бабаджов е бил арестуван на 14 декември 2016 г., когато е било и първото му явяване на съда. 20 години затвор и 1 милион долара глоба са грозeли българина по всички обвинения. През миналия октомври той се признава за виновен и получава присъда от 70 месеца затвор.

Сайтът AlphaBay започва работа през декември 2014 година и има над 200 хиляди клиенти и над 40 хиляди доставчици. В него, както и в Hansa, се е продавало всичко - от оръжие до наркотици и данни за откраднати лични карти. Оборотът  на сайта е за над един милиард долара. AlphaBay е спрян от ФБР на 4 юли 2017 г.

Малко преди това властите в Холандия вземат контрол над конкурентния сайт Hansa. Когато ФБР затваря AlphaBay, повечето им клиенти се прехвърлят в Hansa и така Европол успява чрез холандската полиция да достигне до имената на много от търговците в сайта. Над хиляда поръчки на ден са били обработвани на сайта Hansa, повечето от тях за наркотици.