„Програмата за пилотирани изстрелвания на САЩ се бави и това ще доведе до необходимостта НАСА да продължи да разчита на Русия при изпращането на свои астронавти в космоса“, се казва в доклад на генералния инспектор на НАСА, цитиран от „Взгляд”.
През 2014 г. НАСА сключи договор с Boeing и SpaceX, които трябва да доставят американските космонавти на Международната космическа станция (МКС). Но програмата за пилотирани изстрелвания се бави и това ще доведе до необходимост САЩ да поискат допълнителни места от Русия, за да се обезпечи постоянното присъствие на САЩ на МКС, съобщи RT, като се позова на „Вашингтон поуст“.

Изданието отбелязва, че цената на тези „пратки“ с един астронавт в орбита, с помощта на ракетата „Союз“, стремително е поскъпнала от началото на 2010 г до сега. Докато американската програма за космически совалки работеше, цената беше в рамките на $26,4 млн. за място, през 2012 г. цената достигна $51 млн.

Американското издание отбелязва, че до сега САЩ са платили на Русия за превозване на астронавтите си до МКС 3,4 милиарда долара.

„Взгляд“ припомня, че на 8 август медиите съобщиха, че в САЩ е стартирал монтажа на частния пилотируем кораб „Старлайнер“ (Starliner).

През юли НАСА съобщи, че Съединените щати не планират да продължат договора с „Роскосмос“ за транспортиране на астронавти до МКС след 2019 г., но обсъждането на такава възможност продължава.През юни директорът на „Роскосмос“ Игор Комаров съобщи, че има готовност за превозване на космонавти от Индия и Китай до МКС, заедно с американците, и дори заедно да създадат бренд за космически туризъм.


Източник: "Руски дневник"