Фотографът, който направи навремето известната снимка, популярна като "маймунското селфи" твърди, че е оставен без пукната пара, след като е бил осъден от примата заради фотографията, пише metro.co.uк.
Британецът Дейвид Слейтър твърди, че е бил истински разорен от странното съдебно дело, занимаващо се с казуса дали той или черногърдият макак от индонезийския остров Сулавеси, са собственици на авторските права.



52-годишният професионален фотограф от Южен Уелс разказва, че въпреки че снимката му на хилещата се маймуна да е известна по цял свят, досега е спечелил само на няколко пъти по 100 паунда от нея.

Слейтър, който е специалист по дивия живот, не могъл дори да си позволи да отиде до Щатите и да присъства лично на делото в съда.

Той казва: "Всичко, което се опитвах да направя, за да облекча живота на маймуните, се върна негативно в личния ми живот. Той беше съсипан."

Слейтър пътувал до Сулавеси през 2011 г. да снима макаците. Той твърди, че е монтирал камерата и успявал да накара самите животни да натискат копчето, докато се наблюдават в обектива. Така на практика маймуните си правят селфи.

През 2014 г. Уикипедия публикува една от снимките му без неговото одобрение.

Но когато той поискал да я свалят, уебсайтът отказал с мотива, че авторското право всъщност принадлежи на животното.

На първо гледане Американската служба за авторските права отсича, че животни не могат да притежават авторски права, но щафетата е поета от ПЕТА (Световно дружество за защита на правата на животните), което завежда дело през 2015 г. срещу Слейтър.

След продължителния процес, който изцежда всичките му спестявания, той обмисля да се откаже от професията на фотограф на дивата природа и да започне малък бизнес с разхождане на кучета, или да бъде треньор по тенис.

"Вече не изпитвам никаква мотивация да върша предишната си работа," казва Слейтър.

Но въпреки неприятностите, които е преживял, той е също така доволен от нещата, които е постигнал.

"Когато бях в Индонезия, тези макаци бяха няколко хиляди, пред изчезване. Местните масово ги избиваха и се хранеха с тях. Сега обаче ги обичат и не ги убиват, а ги наричат "селфи маймуните", казва той.

Превод: БЛИЦ