Космически войски, провокации спрямо Русия, военни паради – какво още има в отбранителния бюджет за 2019 г.? – пита в Liberty Nation анализаторът Андрю Моран в публикацията си „SPACE WARS, MILITARY PARADES, PROVOKING RUSSIA – WHAT’S INSIDE NDAA 2019?”.
 
Привържениците на отказ от интервенции и защитниците на свободата сега чакат всяка година да видят какво военнопромишленият комплекс и големите правителствени политици имат в ръка под формата на Закона за бюджетното финансиране на националната отбрана, известен още като NDAA.
 
Законопроектът за NDAA ще струва повече от 700 милиарда долара разходи за предстоящата фискална година. Законодателите в парламента получиха преобладаващо мнозинство, като спечелиха с 351 гласа, а сега Законопроектът се обсъжда в Сената, където най-вероятно ще бъде приет с много малко корекции.
 
Правителството на САЩ планира да изразходи за отбрана 717 млрд. долара през следващата финансова година. Това включва 639,1 млрд долара в основното финансиране, 69 милиарда долара в операции за извънредни ситуации и 8,9 милиарда долара за задължителни разходи за отбрана.
 
Един от аспектите на законодателството, което събра двустранна подкрепа, е повишената грижа и внимание за служителите и техните семейства.
 
Войските ще получат увеличение на заплатите от 2,6%, както и специални възнаграждения, бонуси и стимули за служители, обслужващи тяхната страна в области с голямо търсене. Това ще се отнася за армията, военновъздушните сили, военноморския и военновъздушния резерв и ВВС на националната гвардия. Федералните власти ще отпуснат още 11,3 милиарда долара за военно строителство, което включва и семейните жилища.
 
Това, което най-вероятно ще предизвика най-голям спор в цялата страна, е предложението за провеждане на национално военно честване във Вашингтон, за да бъдат почетени мъжете и жените в униформа от последните 100 години. Това поиска президентът Доналд Тръмп след посещението си във Франция, където президентът Емануел Макрон проведе екстравагантен военен парад.
 
Най-новата NDAA си поставя за цел да обнови военното оборудване. Ето някои от покупките, които правителството на САЩ ще направи за Пентагона:
  • 360 млн. долара за бойни транспортни средства Stryker A1;
  • 85 милиона долара за хеликоптери UH-60M Black Hawk;
  • 105 милиона долара за EQ-4 (безпилотни самолети);
  • 150 млн. долара за конвенционални възможности за бърза реакция;
  • 500 милиона долара за съвместна защита на противоракетна отбрана с Израел.
Вашингтон търси и други начини за възстановяване на бойната готовност:
  • 24,2 милиона долара за да увеличи времето за полети;
  • Още 927,97 долара за ремонт на оборудване;
  • Реформиране на бюрокрацията. 
Готови ли сте за някои космически войни? Е, не Star Wars по някакъв начин.
 Президентът Тръмп изясни, че иска да засили американското военно присъствие в космоса.
 
Според законодателството, Пентагонът ще бъде насочен към създаването на план за развитие на военновъздушните си способности. Секретарят на ВВС ще бъде натоварен с изготвянето и осъществяването на инициатива за увеличаване на размера и качеството на космическия състав във ВВС.
 
Правителството ще създаде сили за космическото пространство, което ще разработи теория и планове за бой между космически кораби и ще определи космическото пространство като бойно поле.
 
А ето как САЩ ще третират Москва занапред:
  • Прилагане на нови санкции спрямо оръжейната промишленост.
  • Забрана на сътрудничеството между военните от двете страни.
  • Заделяне за Украйна 250 милиона долара за смъртоносни отбранителни системи срещу Русия.
  • Планират се 6,3 млрд долара за увеличаване числеността на американските войски в Европа, за да възпрат руската агресия. 
  • Подкрепа за международни партньорства за борба с руската агресия.
 
В отговор на експанзията на Китай ще бъде предложена военна и логистична подкрепа в региона за военни учения заедно с Австралия, Индия и Япония. Освен това американските данъкоплатци ще отпуснат средства на Тайван, за да помогнат повишаването на неговите военни възможности - провокативен ход, като се има предвид, че Пекин все още твърди,че има суверенитет над острова.
 
NDAA залага неща, които Вашингтон уж не е допускал: подкопаване на мирни мисии, изпращане на страната в по-дълбок дълг, създаване на повече врагове по света и гарантиране, че американците ще са по-малко сигурни. Да се надяваме, че следващият законопроект за NDAA ще съдържа това предупреждение: да приключат войните и да върнат войските вкъщи, обобщава Андрю Моран.
 
Превод и редакция: БЛИЦ