Сръбският военен министър Александър Вулин миналата седмица се оказа обект на критика от посланика на САЩ Кайл Скот. Според него, Вулин „съсипал месеци работа по подобряване на имиджа на Сърбия в САЩ” със своето изявление, че за Сърбия е „отминало времето за срам” и е „настъпило време за тиха гордост, когато пазим паметта на всички свои защитници”. Това Вулин заявил, говорейки за генерала в оставка Владимир Лазаревич, командвал Прищинския корпус през 1999 г. и за което е осъден от трибунала в Хага.
Пред EADaily историка Владимир Путятин, коментира поредните американски претенции към Балканите и Сърбия. В последно време, обяснява той, сръбското ръководство наистина се намирало под постоянната политическа преса от страна на американците заради нежеланието на Белград да се присъедини към санкциите против Русия, както и с процеса за евроинтеграция, свързан с влизането на Сърбия в НАТО.
 
„Въпросът за влизането в НАТО се възприема извънредно остро в сръбското общество, помнещо бомбардировките над Югославия през 1999 г., след което последва независимостта на Косово” – казал Владимир Путятин. Той цитира неотдавнашния коментар на посланик Кайл Скот във „Вашингтон пост”: „Сръбският министър на отбраната хвали осъден военен престъпник”. Визиран е генерал Владимир Лазаревич, изтърпял 10 г. затвор от трибунала в Хага.
 
„САЩ останаха непреклонни и продължават да налагат своята „неоспорима” гледна точка, според която сърбите трябва да се смирят с бомбардировките през 1999 г., да се признаят не само за загубили, но и за виновна страна във всички етнически конфликти на територията на Югославия, да забравят за своите военни, сражавали се за сръбските интереси, и да влязат в НАТО като послушен сателит на САЩ, които направиха не малко за разрушаване на Югославия и на съвременната сръбска държава” – твърди руският експерт.
 
Неговият сръбски колега, политическият анализатор Милан Дамянац, счита, че изявлението на американския посланик преследва няколко цели, от които особено се открояват поне две.
 
Първо, военният министър Александър Вулин попаднал под ударите заради модернизацията на сръбската армия, включваща купуване на руско оръжие. Публичното изявление на американския дипломат трябвало да послужи като открито предупреждение към сръбския министър и да се покаже кой тук „дърпа конците”.
 
Втората цел на изявлението е да напомни на сърбите, че те са губещата страна и за запазване на „добрия имидж” на Сърбия в света тя трябва да се смири с позицията на губеща. Става дума за поредна заплаха, тоест да се припомни на сърбите, че те не трябва да вървят по старите пътища и да не подлагат на съмнение победата на западните сили.
 
„Сега Сърбия прави ходове, които не са по душата на американската страна, тъй като могат да способстват за ефективното връщане на руските интереси на Балканите. Това трябвало да се преустанови. Превъоръжаването на армията и публичното възхваляване на ветераните от войните говорят, че Сърбия не се е смирила с позицията на загубила, че тя ще се бори за преразглеждане на резултатите от конфликта през 90-те години и няма да се смири с ролята на главен виновник. Може би това е най-значимата стъпка на сръбското правителство, тъй като може да се отрази добре на сръбското образование и култура” – заявил Дамянац.
 
Що се отнася до намесата на САЩ в сръбската вътрешна политика, експертът отбелязал, че тя показва нервността на Запада, който се стреми да върне пълния контрол над сърбите. „Западът е свикнал да държи всичко под контрол и да реагира дори на най-слабите опити на Сърбия да се избави от статута на колония” – отбелязал Дамянац.
 
В Белград обаче не са забравили бомбардировките и на 25 март тази година ги припомниха отново, като военният музей извади пусковата установка ЗРК С-125М, свалила „невидимия” F-117A.
 
Превод: БЛИЦ