Големите френски босове са уплашени от американската екстериториална политика на санкции, но са безразлични (или почти) към заплахите на протекционизма. Това твърди Atlantico.fr в публикацията на Жан-Марк Силвестър „Les grands patrons français effarés par la politique américaine de sanctions mais indifférents (ou presque) aux menaces de protectionnisme”.
 
Екстериториалността позволява на Белия дом да забрани на всеки да търгува навсякъде, особено в Иран. Това е доста сериозно най-вече за всички европейци. Не е Тръмп обаче човекът, който е измислил тази едностранна процедура, Буш и Обама я използваха преди него, но това не променя опустошителното й въздействие.
 
Европейският съюз вече изработи списъка с продукти с произход от САЩ, които ще бъдат обложени с данък на входа на Съюза в отговор на решенията на Доналд Тръмп. Този списък е дълъг и подробен, но се занимава с повече символични продукти, които може да окажат някакво хипотетично влияние върху експорта на американската икономика.
 
Някои стоки са очевидно важни: ламинирани стомани, пръти от неръждаема стомана, безшевни тръби, стоманени проводници, врати, прозорци.
 
В селското стопанство и храната ще бъдат засегнати царевицата и ориза (обработени или не), боровинки, фъстъчен сок от Флорида, фъстъчено масло, бърбън, пури, цигари, тютюн за дъвчене... Много важно, разбира се!
 
В отдела за облекло фигурират тениски от памук, вълна или синтетичен материал, дънкови или памучни панталони, шорти, памучно спално бельо и някои кожени обувки.
 
В моторната индустрия ще бъдат санкционирани мотоциклети с обем на цилиндрите над 500 куб. см, включително Harley, ветроходни, увеселителни и спортни лодки със или без двигатели, гребни лодки и канута.
 
Да добавим грим за очи, лак за нокти и карти за игра.
 
Този списък все още предстои да бъде преразгледан от Европейската комисия, но мерките за ответни те трябва да бъдат въведени през юли. Американските власти го осъзнаха още през май.
 
ЕС предвидливо се насочи към селскостопанските производители в САЩ, които гласуваха за Доналд Тръмп през 2016 г. И това е ключов момент за антуража на Тръмп.
 
Накратко, Европейският съюз, който въвежда ответни санкции, прояви известна далновидност, но тя не беше страшна.
 
Европейските бизнес лидери никога не са призовавали за много тежки ответни мерки поради една много проста причина: те не вярват в протекционистичния риск. Те се страхуват повече от вербални ескалации, страхуват се от случайни отклонения, но не вярват в обръщане на глобалните търговски правила, които са от полза за света.
 
Превод и редакция: БЛИЦ