Руският президент Владимир Путин е подписал указ за отказ на Русия от участие в Международния наказателен съд (МНС), съобщават руски медии. Както става ясно от документа, решението е било инициирано от руското правосъдно министерство, съгласувано с външното министерство, върховния съд и прокуратурата.
По-рано Международният наказателен съд в Хага определи анексирането на Крим от Русия като международен въоръжен конфликт, а ситуацията на полуострова - като продължаваща окупация. Съдът публикува доклад за действията по предварителното разследване на конфликта в Източна Украйна. Ходът на Путин най-вероятно е в отговор на това решение на МНС. 

Путин е инструктирал да бъде уведомен генералният секретар на ООН "за намерението на Руската федерация да преустанови участието си в Римския статут" на Международния наказателен съд, приет от Дипломатическата конференция под егидата на ООН в Рим на 17 юли 1998 г. и подписан от Русия на 13 септември 2000 г. 

Международният наказателен съд, от гледна точка на Министерството на външните работи на Русия, не оправдал възложените върху него надежди и не се превърнал в наистина независим, авторитетен правосъден орган. Неговата работа е неефективна и неуравновесена, изтъкват руските власти.

Подчертава се показателният факт, че за 14 години работа съдът в Хага е издал само 4 присъди, като за това е изразходвал над 1 млрд. долара.

Освен това Русия не можела да остане безразлична към отношението на съда към събитията през август 2008 г., когато според руските власти Грузия нападнала мирния Цхинвали, като убийството на руски миротворци породило обвинения на МНС към южноосетинските опълченци и руски войници.

Международният наказателен съд официално започна работа в Хага през лятото на 2002 г.и стана първият постоянен международен съд, създаден на договорна основа за провеждане на съдебни процеси за тежки престъпления, към които се отнасят геноцид и престъпления срещу човечеството, военни престъпления и агресия.