Техническия университет в Айндховен обяви плановете си в следващите пет години да изгради пет къщи като ги напечата на 3D принтери. Имотите ще се отдават под наем. Те ще разполагат с всички необходими удобства, които предлагат днешните технологии.
Първата къща ще е готова през 2019 г. Тя ще е на един етаж с три спални. След това се планира изграждането на многоетажни сгради в района на Мирховен, което е нов квартал на Айндховен, разположен на запад от центъра на града, в близост до летището.Целта на това всяка следваща сграда да се строи след завършването и пускането в експлоатация на предходната е, да може да се избегнат недостатъците, които се появяват в етапа на строеж или експлоатацията. Първо елементите ще бъдат печатани в университета, но крайната цел е всички действия да бъдат прехвърлени на строителната площадка.

Предварителният проект показва, че къщите напечатани на 3D, ще се отличават от съседните с това, че ще са с обли бетонни стени, окачени тавани. Сградите ще се вписват органически в околната среда. Неправилната форма на къщите ще може да се постигне благодарение на една ключова особеност, която имат 3D принтерите – възможността да се реализира на практика всяка идея на архитекта.

През последните години бяха създадени редица къщи, използвайки 3D принтирането, но изследователите продължават да разработват и усъвършенстват технологиите. По-рано прототипи бяха създадени в Китай и Русия, както и в Холандия и Италия.

Групата учени, които са се заели със създаването на къщи на 3D принтер, вече имат опит в областта на строителството. През 2017 г. те са напечатали бетонен мост. Според тях, бетонът е универсален строителен материал, който позволява да бъдат реализирани обекти с всякаква форма и обем, като се гарантира високата им стабилност.



Източник: fakti.bg