Учени от Израел и САЩ сметнаха масата на всички живи организми, обитаващи планетата ни, съобщава сп. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS - официалният орган на Американската академия на науките). Според новите изчисления въглеродът в растенията и животните на Земята тежи 550 гигатона (милиона тона).

Учените не са смятали теглото на други елементи в състава на живите организми. По-голямата част от тях така или иначе е вода, която не е взета под внимание при изчисленията, пише fakti.bg.

450 от тези 550 гигатона (80% от цялата биомаса) се падат на въглерода в растенията. 70 гигатона (13%) влизат в състава на бактериалните клетки, а 12 гигатона (2%) - на гъбите. Животните на Земята тежат едва 2 гигатона, половината от които съставят телата на насекомите, паяко- и ракообразните.

Въглеродът, който влиза в състава на човешките тела, тежи 0,06 гигатона. Това може да изглежда незначителна маса, но тя е повече от теглото на всички диви млекопитаещи на планетата ни.

Опитомените животни обаче тежат много повече от човечеството. Масата на рогатия добитък, свинете, домашните любимци и т.н. нахвърля 20 пъти тази на хората. За последните 10 000 години човешката дейност е унищожила половината растения на планетата.

Тези изчисления са интересни, но не дават пълна картина за масата на всички живи организми на Земята, защото не отчитат основния източник на белтъчини - почвените микроорганизми. Рон Мило, еколог от института "Вайцман" в Израел, и колегите му обаче се надяват да изработят методология за оценка на тази биомаса до края на годината.