Три години след обявяването на самозвания халифат в Ирак и Сирия екстремистката група "Ислямска държава" (ИД) променя тактиката си, за да оцелее в Близкия изток и другаде по света. Сега е само въпрос на време ИД да загуби своите бастиони в Сирия и Ирак, постоянно казват анализатори, военни и правителствени представители.
Подкрепяните от САЩ сирийски бунтовници напредват за превземането на град Рака, обявен от ИД за нейна столица, а само няколко километра остават за освобождаването на втория по големина иракски град Мосул, пише ДПА.

Оптимизмът за изтръгването на ключови територии от грандиозния "халифат" на ИД обаче носи и едно предупреждение: това няма да отбележи края на групировката, преоформила Близкия изток след 2014 г.

"Това е последното издихание на Даеш. Те обаче имат спящи клетки в Багдад и в други зони в Ирак, така че е предпазливостта остава необходимост" казва бригаден генерал Сафаа ал Обейди, бивш офицер от иракската армия, използвайки арабската абревиатура за ИД.

Въпреки че понастоящем иракските сили са "в прекрасна позиция" да победят групировката в Мосул и в други нейни бастиони в Ирак, Обейди очаква, че джихадистите ще потърсят повече "медийни успехи чрез нападения срещу цивилни общности". Генералът има предвид нападения, които групировката използва за своята пропагандна машина, за да се задържи в центъра на прожекторите и да привлече още последователи.

Загубата на бастионите в Ирак и Сирия само ще промени облика на ИД, която работи за разширяването на своето присъствие извън тези две страни. "Това е краят на групата в настоящата й форма, но тя няма да изчезне", казва Абеер Саади, изследовател на радикални и джихадистки групировки и медии от университета в Дортмунд, Германия. "Съмнявам се, че те ще опитат да завземат нова територия. Напротив, загубата на земя ги кара да променят формата на съществуването си", смята тя.

Завземането на територии бе принципът, върху който бе основана "Ислямската държава". Тя имаше кабинет, губернатори и местни съвети. Но за да продължи да функционира, се очаква да ИД да се раздели с тази доктрина.

Промяната в стратегията на групировката означава две неща: експанзия извън Сирия и Ирак, както и приемането на концепцията за държава без държавност.

По първата цел тя отдавна работи. Клонът на ИД Хорасан, който обхваща Пакистан и Афганистан, бе създаден през януари 2015 г. в размирната източна афганистанска провинция Нангархар. Във Филипините привърженици на ИД извършиха през последните месеци няколко нападения. Преди това тя установи присъствие в няколко северноафрикански страни, най-видимо в Египет и Либия.

Втората цел е отказ от идеята да се контролира повече земя, като вместо това се предприемат "атаки за отмъщение". "За да направят това, те трябва да увеличат призивите в социалните медии към своите последователи, особено към вълците единаци", казва Саади. Улики от някои атаки от миналата година насам показват, че извършителите са действали сами. Те са били вдъхновени, но не задължително направлявани от бойци на ИД.

Саади смята, че посланията на групировката чрез социалните медии и онлайн мрежи към привърженици и симпатизанти подтикват към деяния като нападения с нож или превозно средство, които зачестиха в европейските страни.

В Берлин през декември един мъж се вряза с камион в оживен коледен базар, убивайки 12 души. Миналия юли друг мъж прегази с камион тълпи хора във френския крайбрежен град Ница, оставяйки 86 убити и над 200 ранени. През март т. г. мъж подкара превозното си средство срещу пешеходци на Уестминстърския мост в Лондон, преди да прободе фатално с нож полицай край входа на намиращия се наблизо британски парламент.

Тези случаи са отделни от продължаващите старателно организирани нападения, включително експлозията на концерта в Манчестър през май, при която загинаха 22 човека. Нещо повече - групировката е променила тона си, за да подготвя своите последователи за лишенията, които понасят.

В броя от август м. г. на своето списание "Ан Набаа" ИД приканва последователите си "да гледат на победата и поражението в по-широкия контекст на борбата между доброто и злото" и да не забравят, че "решителността да продължиш битката с враговете на Бога е критерий за истинската победа".

Миналата седмица групировката взриви Голямата джамия в Мосул, известна под името Ан Нури, което иракският премиер Хайдер ал Абади окачестви като "официална декларация за тяхното поражение". В тази издигната през 12-и век джамия лидерът на ИД Абу Бакр ал Багдади направи през юли 2014 г. единствената си публична поява, дни след като в аудиопослание бе обявено създаването на "халифата". Проповедта му от трибуната в джамията бе възприета като официалното обявяване на "халифата".

"Биха казал, че Багдади, жив или не, става все по-самотна фигура. Голяма част от верните му помощници бяха убити" казва генерал-майор Рупърт Джоунс, заместник-командир по стратегията и тиловата поддръжка на оглавяваната от САЩ коалиция, по повод руските твърдения, че Багдади е убит. Според Джоунс в момента последователите на Багдади не се усещат като "индивидуално ръководени", а по-скоро като "изоставени, изолирани".

Саади не се съгласява с това. Тя очаква от групировката да изникнат още радикални движения, които да поемат нейното ръководство, като запазят подобна комуникационна стратегия: обръщане към младите.

"Всъщност тези движения ще хвърлят вината за поражението на групировката върху привързаността на предишното ръководство към земята", казва Саади и добавя, че "тогава те ще работят за "корекция в пътя" на групировката, но при продължаване на опитите да се вербуват млади хора навсякъде".