Малко градче на южното крайбрежие на Нова Зеландия планира да приложи радикален план за защита на местната дива природа - забрана на всички домашни котки. Съгласно инициативата, предложена от Environmental Southland, собствениците на котки в Омауи ще трябва да кастрират, да им сложат микрочип и да ги пред местните власти.
А след като домашният любимец умре, любителите на котките в общността няма да могат да си вземат нов. Защо обаче се прави това?

Това звучи крайно, но може би е нещо, върху което повече общности трябва да помислят. В края на краищата, котките са отговорни за смъртта на милиарди малки птици и бозайници всяка година, а според някои това е грешка именно на хората.

Д-р Петър Мара, ръководител на Центъра Смитсън за миграция на птиците, е автор на списания и книги по този въпрос. Противно на очакванията на мнозина спрямо него, той твърди, че не е нито против котките, нито против притежаването на котка като домашен любимец.

"Котките са наистина чудесни домашни любимци. Но те не бива да могат да се разхождат свободно навън, това е наистина очевидно решение. Не позволяваме на кучетата да го правят. Време е да започнем да се отнасяме и към котките по същия начин", казва той пред BBC.

В Омауи официалните лица твърдят, че мярката е оправдана, защото камерите за наблюдение са показали разхождащи се свободно котки, които ловуват птици, насекоми и влечуги в района.

"Котката ви ще може да изживее естествения си живот щастливо и да прави това, което прави, в Омауи, но когато умре, няма да можете да я замените с нова", обяснява Али Меад, отговорник по био сигурността към общината в града.

Според плана, всеки, който не спазва ограниченията, ще получи известие от властите, а ако продължава да не следва правилата, като последна мярка е въведено отнемането на домашния любимец. И все пак оттам обясняват, че това ще е само "абсолютна последна мярка".

Инициативата е част от предложения от регионалния съвет регионален план за борба с вредителите, който бе открит за консултации във вторник.
Джон Колинс, председател на благотворителния фонд Omaui Landcare, защитава забраната, която по думите му цели да защити ценните природни запаси от изчезващи животински видове там.

"Ние не мразим котките. Просто искаме в природата да се запази разнообразието от различни животни", коментира още той.

Колко сериозен обаче е проблемът на природозащитниците с домашните котки?

Дебатът за популациите на котки и местните екосистеми не е уникален за Омауи. Учените, занимаващи се с темата за опазването на околната среда и животинските видове, отдавна предупреждават за въздействието на дивите и живеещите навън домашни котки върху заобикалящата ги среда и те са класирани сред 100-те най-лоши инвазивни видове в света.

По думите на д-р Мара  изчезването на 63 вида по света сега е свързано с увеличаването на котешките популации на тези места. Проблемът се изостря в райони с много чувствителни екосистеми, а Нова Зеландия е пример за това.

"Звучи крайно, но ситуацията излезе извън контрол", казва той и допълва, че любителите на котките по света трябва да приемат малко по-различна философия за нещата, що се отнася до отношението им към животните.

Д-р Мара вярва, че тези котки трябва да кастрирани, а упражненията и физическата си активност да извършват вкъщи с помощта на играчки или в контролирана среда - например на каишка.

Той обаче е категоричен - влиянието върху природата не е по вина на котките - те следват просто естествените си пориви - то е вина на хората. Популярността на котките в социалните мрежи според него е сред водещите фактори популацията им да не намалява, а дори напротив - постоянно да се увеличава, а все повече хора да си вземат коте за домашен любимец.

Точните оценки за броя на котките са доста трудни да постигане, но се смята, че само в САЩ има около 86 милиона домашни котки - приблизително по една на всеки три домакинства. Отделно от това има неясно количество бездомни или полубездомни котки, чието влияние е дори по-голямо върху околната среда.

Това оказва и своето въздействие - годишно в Америка по около 4 млрд. птици и около 22 млрд. дребни бозайници биват убивани от котки.

Това не е първият път, когато на котките се гледа като на заплаха в Нова Зеландия - страна, която се гордее с това, че котка има в почти половината домакинства в страната.

Темата е актуална и в Австралия, където тези домашни любимци са обвинявани за застрашаването на множество местни животински видове. Страната финансира от 2015 г. инициативите за изкореняване на котките. Там е и най-голямата в света ограда срещу котки, а властите дори са обмисляли подобна забрана за домашни любимци, но в национален мащаб.

В крайна сметка общинските съвети и правителството се обединяват около идеята да се наложат ограничения. Забранява се котките да бъдат пускани на открито през нощта, а на домакинствата се слага лимит за разрешен брой котки, които задължително трябва да бъдат регистрирани и кастрирани.
Въпреки всичко подобни инициативи продължават да бъдат доста спорни. Миналата година групите за правата на животните се обявиха изключително остро срещу месен общински съвет в щата Куинсланд в Австралия, който предлага по 10 долара за убита котка.

Същевременно в Омауи местните са шокирани от опита за прокарване на котешката забрана и се готвят за протести. Някои от тях използват домашните си любимци именно за борба срещу дребните вредители и смятат, че предложенията са най-малкото прекалени.

Не са малко и тези, които оспорват самите доказателства, приложени от природозащитниците, че котките действително причиняват такива щети.




Източник: webcafe.bg