Гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания, реагираха веднага с невярване, страх и възмущение на изтеклите от Външно министерство документи, показващи плановете на правителството относно имигрантите след Брекзит, пише "Гардиън".
Работещи едновременно висококвалифицирани и обикновени професии са се свързали с английския вестник, който пръв публикува въпросните планове, за да изкажат как се чувстват, че живеят "във враждебна среда" и вече нямат никакво доверие в правителството.

Александрин Кантор, франзузойка, инженер, завършила Оксфорд, казва: "Почти съжалявам, че дойдох и се заселих във Великобритания. Професионално беше добър ход, но не и в личен план. Ако знаех, че ще дойде време, когато ще мога да остана още три години, нямаше изобщо да идвам."

Тонът на документите е оставил гражданите на ЕС със силното усещане, че на правителството на страната не може да се има доверие и, че то не може да даде никакви гаранции за правата на тези, които са се заселили тук, въпреки преговорите за сделка с Брюксел.

Холандският медик Себастиан Калуж, 51, попитан дали ще е в състояние да продължи да практикува тук, след прекарани на острова 22 години при нови правила, които ще фаворизират британците пред останалите европейци, отговаря:

"Прочетох изтеклите документи в Гардиън и просто свих рамене в изумление. Още една недомислена идея от отчаяния екип, който работи по Брекзит. Имам силно чувство на солидарност с другите европейци. Защо аз да продължа да работа в английската здравна система, когато на тях това ще им бъде отказано," казва той.

Той обмисля да напусне страната, но засега остава по семейни причини.

Калуж казва, че е чел в холандски вестници и е ясно, че "репутацията на Обединеното кралство е съсипана". Той добавя: "Мъчително е да се гледа курса към самоунищожение, поет от правителството."

Българката Дени Стоянова, която има диплома по финанси, е дошла във Великобритания преди две години, след като се влюбили с англичанин. Въпреки квалификацията си, тя твърди, че заради расизма на Острова не може да си намери работа по специалността си и затова сега е касиерка в магазин в Ливърпул.

"Според тези документи, аз и хората като мен можем да останем максимум две години. Какво ще се случи след това? Това е толкова несправедливо, чувствам се отвратена.

Усещането от тези предложение е да се чувстваш нежелан. Това ме натъжава. И съм за пръв път наистина разтревожена, откакто работя като това, което наричат "нискоквалифициран имигрант от ЕС", тъй като съм касиер в магазин. Нас очевидно не си броят за хора.

Всеки от нас имигрантите усеща тази враждебна атмосфера, независимо кой какво работи и факта, че не ползва никакви облаги или помощ от вашето правителството," казва Стоянова.

Андреа Вленди, германка, изследовател по филологически науки в Шотландия, която се страхувала, че ще бъде депортирана по-рано тази година, тъй като нямала лична здравна осигуровка, казва, че предложенията показвали намерението да се засили "враждебното отношение" спрямо гражданите на Европейския съоз.

"Целият документ просто засилва впечатлението, че сме нежелани тук," казва тя.

Италианецът, търговец на вино, Гиудо Алтероса, който в момента учи и право, казва: "Това е както когато мама и тате се развеждат. Ние сме живели в къщата на таткото и сега, когато мама я няма, той иска и ние да напуснем, или да му плащаме наем, както и да може да ни подритва всеки път, когато си поиска."

Превод: БЛИЦ