Ново супероръжие на ХХІ век ще станат не атомните бомби, а самообучаващите се системи с изкуствен интелект, които вече се разработват по света. Това заявил френскиятфутуролог Жан-Кристоф Бони по време на пресконференция в „Лаборатория на Касперски”, посветена на фестивала Kaspersky Geek Picnic.
За работата на системи с изкуствен интелект „не е нужен нито уран, нито заводи, само силиций и електричество”, заявил френският изследовател. Появяването на такова „супер оръжие” ще бъде извънредно трудно или изобщо невъзможно да се предскаже.
 
Според учения, Франция, Израел и много други държави отричат разработването на подобни системи за водене на кибервойни, но това вероятно е главна стратегическа задача за повечето от водещите държави.
 
Страните се пазят от употребата на това оръжие също, както ядреното, заради непредвидимите последици. Страните от НАТО считат кибератаките като еквивалент на физическо нападение и си оставят правото да отговорят на подобна заплаха по всякакъв начин.
 
Освен това кибероръжието прави уязвима и атакуващата страна, тъй като съвременните промишлени и военни обекти използват сходно оборудване, работещо по сходни принципи и включени към една и съща глобална система. Съответно жертвата на кибернападението може да изучи с какво са я атакували и да отговори по аналогичен начин, а това лишава от смисъл подобни атаки на държавно равнище.
 
Превод и редакция: БЛИЦ