Не чак толкова отдавна Доналд Тръмп подписа законопроект за въвеждане на широки санкции против Русия, които засягат и газопровода „Северен поток-2”. Конгресът заяви, че участващите в строителството компании може да платят солидна глоба, пише коментаторът на Forbes Кенет Рапоза.
Според него, решението на Вашингтон „пося паника” сред правителствените чиновници в Германия и Австрия, тъй като техните частни фирми Wintershall и OMV влагат пари в изграждането на проекта.
 
Още през 2014 г. САЩ наложиха ограничителни мерки на руските компании и големи банки. В обновените това лято санкции, които президентът не може да отмени без съгласието на парламента, се появи забрана върху съвместни енергийни проекти с Русия, припомня Рапоза. В резултат „Северен поток-2” се оказа под прицела.
 
„Независимо че антируските санкции действат трета година, европейците продължават правят бизнес със своите руски колеги, докато американските фирми се оказват изтласкани извън пътя”- пише Рапоза.
 
Компанията Nord Stream II AG, която се занимава с разработката на газопровода, получи €324 млн от пет европейски компании. Тези средства бяха отпуснати п реди да бъдат приети новите американски санкции. Така финансирането на „Северен поток-2” ще продължат „при условие, че Тръмп няма да натисне спусъка”, разсъждава авторът на публикацията.
 
Директорът на отдел в корпорацията Fitch Ratings Дмитрий Маринченко счита, че санкциите ще доведат до забавени строителство на газопровода, тъй като на европейците ще им се наложи да съобразяват с „променливия  вятър” на Вашингтон. По тази причина в Германия съществували определени съмнения, че проектът ще бъде готов в срок” – казва експертът.
 
Официален берлин заема предпазлива позиция, разбирайки, че именно на него ще му се наложи да плати, ако нещата дойдат до глоби. Германия иска да завърши газопровода и вероятно ще предложи на участващите в проекта компании гаранции против санкциите, обобщава Рапоза.
 
Превод и редакция: БЛИЦ