През изминалата седмица външните министри на Русия, Иран и Турция сключиха споразумение, че в Сирия не трябва да се търси „военно решение”, пише журналистът Томас Гучкер от Frankfurter Allgemeine Zeitung. Той изрично отбелязва, че Турция може да седи на масата за преговори само защото се е „отказала от своите амбиции” в Сирия.
Ердоган от дълго време се стреми да се сближи с Путин: през юни той се извини за сваления руски самолет, а след опита за преврат в Турция той зави от Запад на Изток, като разкритикува „атлантиците”.
 
Анкара прояви интерес към руските системи за ПРО, а Москва на свой ред отмени продуктовото ембарго и отново пусна руския поток туристи в Турция. През октомври двете страни възобновиха работата над газопровода „Турски поток”, а през ноември Ердоган заяви, че Турция не е длъжна да се „съсредоточава” над ЕС, а да сътрудничи с Китай и с Русия.
 
По такъв начин на Путин всичко му потръгва като „по масло”, отбелязва Гучкер. След „завоюването на Крим” Русия отново стана хегемон в Черно море, а Турция е страж на пътя към Средиземно море.
 
Ако Москва успее да застави Анкара да излезе от НАТО, това за нея ще е по-голям успех, отколкото в Украйна и в Сирия. В Запада и НАТО такова развитие на събитията предизвиква „тревога”. „Ердоган обаче едва ли ще прекъсне връзката със Запада" – обобщава Frankfurter Allgmeine.
 
Превод и редакция: БЛИЦ