Европейската комисия припомни виждането си, че решението на кризата в Сирия е единствено политическо. Заявяваме това от началото на конфликта, отбеляза говорител на комисията, съобщава БТА.
Той уточни, че въпросът със Сирия е в дневния ред за предстоящото в понеделник в Люксембург заседание на Съвета на ЕС по външни работи.

Говорителят не пожела да коментира опасенията за непосредствено предстоящи въздушни удари по сирийски цели.

ЕК уточни, че поддържа връзка с всички държави от ЕС по този въпрос. Осъждаме възможно най-решително употребата на химическо оръжие, това е военно престъпление и престъпление срещу човечеството, добави говорителят. По неговите думи Европа е котва на стабилността и разума в днешния несигурен свят.

От Германия не е било искано да вземе участие в евентуален военен удар срещу Сирия, заяви днес външният министър Хайко Маас, цитиран от ДПА. "До момента Германия не е получавала такова искане", каза министърът по време на посещение в ирландската столица Дъблин, преди да замине за Великобритания. "Западните партньори не могат да си позволят да бъдат разделени, ако искаме да окажем пряк натиск върху Русия", посочи Маас.

Той намекна, че Германия може да окаже политическа подкрепа на военни действия, ако САЩ, Франция и Великобритания решат да продължат в тази посока.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха днес по телефона предполагаемата газова атака в контролирания от бунтовници сирийския град Дума, съобщи днес правителствената канцелария в Берлин, цитирана от Ройтерс.

Меркел е изразила пред Макрон опасенията си от това, че намалява способността на международната общност да прилага забраната за използване на химически оръжия, се казва в съобщението.