Единствено Македония е в състояние да изпълни всички критерии за членство в ЕС преди 2023-та година. Това показва проучване за еврошансовете на страни от Западните Балкани, извършено от проф. Тина Фрайбург от университета в Санкт Гален в Швейцария. Изследването е публикувано в портала "EurActiv" и германския вестник "Tagesspiegel".

Целта на изследването бе да се определят шансовете на Албания, Македония, Черна гора, Сърбия, а също на Турция да се присъединят към ЕС преди 2050 година. Това би било възможно, само след като се изпълни изчерпателен списък от критерии и законодателството на ЕС се прилага в националното законодателство. Списъкът обхваща всички сектори - от съдебните реформи до транспортната и енергийната политика.

Според проучването Македония е единствената страна, която може да изпълни критериите преди 2023 г., докато Сърбия и Турция могат да го направят в средата на 30-те години.

Що се отнася до Албания и Босна и Херцеговина, те биха могли да се надяват да изпълнят всички критерии преди 2050 година.
Тина Фрайбург сподели, че нейната работа изключва политическия аспект на проблематиката – мораториумът на Еврокомисията върху разширяването, нестабилността в Турция, политическите проблеми в страни като Босна или блокирането на напредъка на Македония от Гърция заради спора за името.

Проучването не обхваща Черна гора и Косово поради липса на достатъчни данни, за да се направи обектива оценка. Фрайбург обаче смята, че Черна гора може да бъде сравнена с Македония "защото има подобни характеристики" и следователно тя би могла да отговори по-бързо на изискванията на ЕС.

Изследването стига до извода, че разширяването се дължи главно на напредъка и действията на страната кандидатка, а не на "експанзивната" политика на Брюксел.