Китай може да възражда опустошително оръжие за масово поразяване, което е било измислено и проектирано в сърцето на Студената война. Спонсорирани от държавата експерименти в китайска лаборатория за изследвания станаха повод за сериозни притеснения относно това, че Пекин може да строи „осоляваща ядрена бомба“, пише в. "Дейли Мейл".
Устройството, което експертите определят като „изключително неморално“, използва специален изотоп, който разпръсква огромни количества радиация в периметъра на действие на оръжието.

Експерти в базираната в Пекин Китайска академия на науките наскоро обявиха, че успешно са изстреляли супернагорещен лъч от радиоактивен изотоп на тантал.

Това е рядък метал, чийто изотопи могат да бъдат добавяни в ядрените бойни глави с цел да се създаде така наречената „осоляваща ядрена бомба“.  

Изследванията са се състояли в обект, разположен близо до Ланджоу, от експерти на Института за модерна физика.

Учените зад проекта казват, е работата им има за цел „да задоволи стратегическа критична необходимост на националната отбрана на Китай“.  Те
добавят, че работата им има потенциално военно приложение, но отказват да дадат повече детайли.  

Танталът е метал, използван в сплави и електрониката. Той е кръстен на злодея Тантал от гръцката митология. Той е част от групата тежки метали, които, ако се добавят в ядрена бойна глава, може на теория да увеличат многократно разпръскването на радиоактивни частици.  

Така наречената „осоляваща бомба“ има за цел да разпръсне смъртоносни радиоактивни частици от оръжието, а не да увеличи експлозивната му сила. Този пит оръжия имат за цел да нанесат дълготрайни щети на околната среда и да превърнат в течение на десетилетия обширни площи в ядрени пустини.

Въпросните оръжия взимат наименованието си от израза „да осолиш земята“. Когато земята се посипе обилно със сол, тя става негодна за отглеждането на всякакви култури.

Идеята за въпросните оръжия се повдига за пръв път по време на Студената война от физика Лео Силард, американец с унгарски произход, изиграл ключова роля при създаването на първата атомна бомба.  

Превод и редакция: БЛИЦ