Мирът на Земята зависи от това дали Европа ще се противопостави на антииранските санкции на САЩ. Това пише в Der Standard професорът по икономика в Колумбийския университет Джефри Сакс в публикация под заглавие „Europa muss sich gegen Amerika wehren”. Той е убеден, че американците повече не ги интересува трансатлантическото партньорство, затова ЕС трябва да води самостоятелна политика, защитавайки международното право и принципите на свободна търговия.
 
Прекратяването от страна на Доналд Тръмп на Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) с Иран и възобновяването на санкциите на САЩ срещу страната заплашват световния мир. Сигурността на Европа зависи от защитата на споразумението с Иран в разрез с оттеглянето на САЩ. Това от своя страна изисква Европа - заедно с Русия, Китай и други държави-членки на ООН - да гарантира развитието на икономическите отношения с Иран. Това може да се случи само ако Европа се противопостави и в крайна сметка унищожи извън териториалните санкции на Америка, насочени към заплашване на не американски участници в търговски и финансови дейности с Иран.
 
Целта на политиката на Тръмп е очевидна: той иска да свали иранския режим, продължава професорът. На фона на неговото безразсъдно поведение у европейските граждани възниква напълно обосновано чувство, че интересите на сигурността на ЕС и САЩ повече няма да се пресекат. Нападките против Иран активно ги поддържат два съюзника на Белия дом в Близкия Изток: Израел и Саудитска Арабия. Израел се закле пред САЩ, че няма да сключи никакви компромиси с палестинците. А Саудитска Арабия разчита с помощта на американците да сдържа Иран. При това Риад и Йерусалим се надяват, че Белият дом ще отидат на пряка военна конфронтация с Техеран.
 
Не е учудва, че влиятелни западни лидери не успяха да разубедят Тръмп да не излиза от ядреното споразумение с Иран, продължава професорът. На това попречи своеобразната форма на психопатия на главата на Белия дом и свойственото му – както и на всички негови предшественици – желание да стане хегемон в Близкия Изток. „Тръмп получава удоволствие, когато злепоставя европейските лидери, а когато им е зле – това е неговият триумф” – разсъждава Сакс.
 
Това обаче не означава, че те са безпомощни. „Съвместният всеобхватен план за действие” (СВПД) все още може да се спаси, тъй като това е многостранен договор, утвърден от Съвета за сигурност при ООН, а не двустранна сделка между САЩ и Иран. В действителност според член 25 от хартата на ООН, всички страни, влизащи в организацията, са задължени да спазват това споразумение. В този контекст излизането от него на САЩ само по себе си е нарушение на международното право.
 
Американците могат да попречат на света да запази договора с Иран само по два начина, разсъждава Сакс: Първи, да започне война с Иран – това очевидно влиза в плановете на САЩ. „Светът е длъжен решително да се противопостави против поредната разрушителна авантюра на САЩ” – призовава Сакс.
 
Вторият вариант са екстериториалните санкции. Едно е обаче САЩ сами да се откажат от търговията с Иран, а друго е американците да се опитват да пречат на другите страни да търгуват с Техеран, обяснява авторът. Европа и Китай не трябва да го допускат, за да запазят мира на Земята, а също така да защитят своите икономически интереси.
 
САЩ вероятно ще налагат санкции. В отговор Европа трябва да каже „твърдо и недвусмислено „не””. ЕС трябва да настоява, че екстериториалните санкции нарушават международното право и правилата на Световната търговска организация. Европа трябва да предаде делото в СС на ООН и на Генералната асамблея.
 
Главният проблем на Европа носи не правов или геополитически характер, а чисто психологически, отбелязва авторът. „Европейските лидери се държат така, сякаш САЩ са все още заинтересовани от трансатлантическото партньорство, основаващо се на общи интереси, ценности и стратегии. За съжаление това вече не е така” – констатира Сакс. На Европа й трябва своя политика за сигурност, а така също екологична и търговска политика. Конфликтът заради споразумението с Иран е момент от истината. Мирът на Земята зависи от това дали Европа ще защити харта на ООН и международните правила за търговия” – обобщава професор Сакс.
 
Превод и редакция: БЛИЦ