На 28 октомври 1940 г., италианския посланик в Гърция, Емануеле Граци представя ултиматум от Бенито Мусолини към министър-председателя Йоанис Метаксас, което изправя страната пред заплаха от окупация или война. Отказът на Метаксас е на дипломатическия по това време френски език, но народът го подема с простичкото „Охи” – на гръцки „Не”, пише "Български новини".

Йоанис Метаксас са започва кариерата си в гръцката армия, но в крайна сметка да влиза в политиката като твърд роялист. От 1936 г. заема поста на министър на войната. Същата година, кралят Георгиос II го назначава на позицията на министър-председателя. войници на фронтовата линия В рамките на четири месеца Метаксас е обявява извънредно положение и разпуска парламента. През останалата част от живота си, той е диктатор. Той е дълбоко противоречива фигура в гръцката история, но действията му на 28 октомври допринасят за крайната победа на съюзническите сили. В онези дни Метаксас прави обръщение към гръцкия народ с думите:

„Дошло е време Гърция да се бори за независимостта си. Гърци, сега трябва да докажем, че сме достойни за нашите предци и свободата. Гърци, сега се борим за Отечеството, за жените си, за децата си и свещените традиции. Борбата сега е за всичко! “ В отговор на това обръщение, хората спонтанно излизат на улиците, пеят гръцки патриотични песни и крещят анти- италиански лозунги. Стотици хиляди доброволци, мъже и жени , във всички части на Гърция, се отправят към офисите на армия като се записват доброволци . Цялата гръцката нация е обединена пред лицето на агресията. Междувременно италианските войски влизат в Гърция през планините Пинд.

Там срещат жестока и неочаквана съпротива. На 29 януари 1941 г. , Министър-председател Метаксас умира внезапно и неочаквано от възпаление на фаринкса е последвалата токсична инфекция. Александрос Коризис, управителят на Централната банка на Гърция, го наследява на поста . През март на 1941 г. Мусолини лично е контролира свирепа контраатака от Южна Албания. Въпреки това, атаката се проваля. Това унизява Мусолини и той е бесен и унижен. Хитлер също бесен на това, което той възприема като грешка на Мусолини . На 18 април , министър-председателя Коризис се самоубива при навлизането на германските войски в Атина. Немски моторизирани части се отправят направо към Акропола, където свалят гръцкото знаме и го заменят със свастика.