Втори ден САЩ и съюзните кюрдски сили продължават започнатото в петък вечерта неочаквано и мащабно настъпление в северните райони на провинция Дейр ез-Зор, съобщи inforeactor.ru. Още в събота те проникнаха дълбоко в позициите на ИД на повече от 40 км.
Както съобщава командването на американската коалиция, операцията получила името „Бурята на Джазира”, а нейна цел е овладяване на територии на север от река Хабур, ляв приток на река Ефрат. Ако настъплението успее, американските сили ще заемат позиции точно срещу град Дейр ез-Зор, където сега сирийската войска и руските ВКС го прочистват от терористите в плътно застроените квартали.
 
Това стремително движение на коалиционните сили още в началния етап на операцията е обусловено от факта, че практически всички боеспособни сили на ИД сега са съсредоточени в отбраната на Дейр ез-Зор.
 
Руското издание ФАН съобщи, че и самите американци били принудени да променят плановете си и да изтеглят основната част от кюрдските подразделения от Ракка, макар до скоро Пентагонът да уверяваше, че преди пълното освобождаване на града от терористите няма да провежда нови настъпателни операции. Причина станали успехите на сирийската пехота и на руската авиация при пробива на блокадата на Дейр ез-Зор.
 
Според експерти, малко вероятно е САЩ да се опитат да влязат в открито противоборство с Дамаск с цел овладяване на града. По-скоро задачата е предотвратяване на сирийския десант на левия бряг на Ефрат и да се осигури оперативен простор на кюрдските сили първи да завладеят нефтените полета по източния бряг на Ефрат.
 
Няма съмнения, че кюрдските сили ще продължат настъплението зад река Хабур, вливаща се в Ефрат на около 50 км след Дейр ез-Зор. Дори самото название на операцията „Бурята на Джазира” говори, че основните бойни действия тепърва предстоят. Всъщност думата „джазира” в широк план означава не само „остров”, а плацдарм за понататъшно разширяване на идеологията или религията.
 
В краткосрочна перспектива следва да се очаква понататъшно настъпление на американската коалиция покрай източния бряг на Ефрат. Главната задача е излизане на сирийско-иракската граница и овладяване на нефтените полета.
 
И на двете страни им предстои да вземат твърде не прости решения. Сирийските сили се намират в по-изгодно положение: те се намират на своя територия и имат числено преимущество. От нефтените полета обаче ги дели Ефрат и хиляди терористи на ИД.
 
Пред американците и кюрдите са съсредоточени значително по-малко терористи, но техните основни сили са сковани в битката за Ракка. Ако ИД тръгне в атака там, това ще означава, че съюзниците на САЩ напразно са дали хиляди жертви. Такава ситуация не устройва.кюрдите.
 
В близките седмици не се предвижда започване на война между Сирия и кюрдите, поне докато не бъде унищожена ИД, а след това не са изключени кръвополитни боеве.
 
Превод и редакция БЛИЦ