Отмяна на процеса по излизане на Великобритания от Европейския съюз би довела до ръст на британската икономика. Това е изявление на базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (OECD), цитирано от BBC и novini.london.
Потенциален нов референдум или промяна на правителствената политика, която да доведе до оставане на Великобритания в ЕС, би довела до „изключително” позитивно влияние върху икономическия ръст на страната. От OECD също предупреждават, че, ако няма споразумение между Лондон и Брюксел, това ще доведе до преместване на инвестициите, паундът ще удари нови низини, а кредитният рейтинг на Великобритания ще намалее. Същевременно организацията признава, че е трудно да се прогнозира какъв ще е резултатът от преговорите за Brexit.

Британският финансов министър Филип Хамънд коментира, че страната му ще обмисли доклада на OECD и ще предприеме действия по точките, по които може. Хамънд повтори, че компаниите във Великобритания и ЕС ще получат сигурност чрез ограничен преходен период след Brexit. „Осигурявайки ограничен във времето преходен период, ние можем да осигурим по-голяма сигурност за бизнеса в Обединеното кралство и в целия Европейски съюз”, каза той.

Ангел Гурия, генералният секретар на OECD, заяви, че всякакви бъдещи отношения между Лондон и Брюксел трябва да бъдат близки: „Ще бъде от ключово значение ЕС и Великобритания да поддържат възможно най-близки икономически отношения”.