Волейболистите на България обърнаха драматично тези на Австралия с 3:2 (21:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13) в мач от група 10 и записа втора поредна и общо трета победа в турнира Лига на нациите. Варна е домакин на тази група от третата седмица на надпреварата, а срещите се играят в Двореца на културата и спорта.

Възпитаниците на Силвано Пранди имат три успеха и четири загуби, заемайки десето място във временното класиране със 7 точки. Австралийците са с един успех и шест поражения до момента.

България поведе с 4:3 в началото на двубоя и имаше аванс при първата техническа пауза – 8:6, но последваха три поредни точки за гостите, които направиха пълен обрат. Австралийците дръпнаха с 16:14 при второто техническо прекъсване, а след това и с 20:16, за да спечелят първата част с 25:21.

Вторият гейм започна с леко превъзходство на „кенгурата“ и те водеха с 8:4 след първото техническо прекъсване, увеличавайки аванса си при 11:4. Добрата игра на Цветан Соколов и няколко аса доведоха нещата до 14:17, а троен български блок направи резултата 20:22. Австралия стигна до геймбол при 24:22, но България изравни за 24:24 след ас на Тодор Скримов. След това Соколов изведе националите ни до геймбол при 25:24. Последваха 2 поредни точки за гостите и Силвано Пранди взе прекъсване. В крайна сметка двоен блок донесе успеха на България с 29:27 в тази част.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Българските волейболисти дръпнаха бързо в началото на третата част с 4:1 и 8:5 при първото техническо прекъсване. Тодор Скримов  атакува мощно за 12:8, но след това Австралия изравни при 13:13. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване, след единична блокада на Алекс Грозданов. Последваха 3 поредни точки за възпитаниците на Марк Лебедев и те поведоха с 18:16, а след това и с 20:17, след което Силвано Пранди взе прекъсване. Това обаче не даде резултат и австралийците спечелиха третата част с 25:22.

Силен сервис на Цветан Соколов и двоен блок дадоха аванс от 8:4 за България при първото техническо прекъсване на четвъртата част. Георги Братоев и съотборниците му поведоха с 13:9 след страхотен блок на Розалин Пенчев, а ас на Тодор Скримов доведе нещата до 14:9. Силна игра на Розалин Пенчев позволи на националите ни да стигнат до геймбол при 24:20 след атака в аут Стоктън. Те спечелиха този гейм с 25:21 и вкараха мача в тайбрек.

В него родните национали бяха в изоставаща позиция към самия край при 9:13, но стиснаха зъби и стигнаха до успеха след шест поредни точки за 15:13 в своя полза.

Най-резултатен от българския тим бе Тодоро Скримов с 22 точки. Цветан Соколов добави 18 точки. За Австралия Люк Смит завърши с 19 точки.

Утре родните волейболисти излизат срещу Япония от 20:40 часа, а "кенгурата" играят срещу Италия от 17:00 часа.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРАЛИЯ 3:2 (21:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Розалин Пенчев, Светослав Гоцев, Алекс Грозданов - Петър Каракашев-либеро
Треньор: Силвано Пранди

Австралия: Аршдийп Досандж, Линкълн Уилямс, Люк Смит, Самюъл Уолкър, Ниемая Моут, Трент О'Диа - Люк Пери-либеро
Треньор: Марк Лебедев