Българският национален отбор по волейбол победи Сърбия с 3:2  (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 15:12) във втори мач от турнира в Кордоба (Аржентина), който е част от програмата на Световната лига.

На старта нашите отстъпиха на Бразилия с 0:3, а сега доста се измъчиха срещу вече класиралите се за следващата фаза сърби.

След като вчера нашият щаб хвърли в боя срещу Бразилия предимно резерви и момчета, които по-рядко са влизали в игра, сега на полето излязоха титулярите. Началото беше равностойно и премина при размяна на водачеството.

Сърбите вече си бяха осигурили участие във финалния кръг, но въпреки това се бориха като на живот и смърт.

Второто техническо прекъсване дойде при предимство за нашите – 16:14. След отлична атака на Цветан Соколов поведохме с 18:15. После Братоев вдигна перфектно на Виктор Йосифов, за да дръпнем с 19:15 и да принудим треньора на сърбите Никола Гърбич да поиска прекъсване. След добри намеси на Розалин Пенчев и Соколов се стигна до преднина на българския тим с 21:17 и 22:18, а след това и 24:18 след блокади. „Лъвовете“ реализираха още първия си геймбол – 25:18.

Втората част започна с агресивна игра на „плавите“. Те поведоха с 11:9, но след успешни атаки на Николай Пенчев и на Йосифов изравнихме.

Последва слаба серия на българите – седем загубени сервиса. След прекъсване при 16:15 за сърбите, те успяха да нанижат 5 последователни точки срещу само една за България и дръпнаха с 21:17. Съперникът не допусна срив и изравни резултата – 25:20 и 1:1 гейма.

В третият гейм хъсът и настроението се върнаха в играта на нашите момчета. Избранниците на Пламен Константинов си разменяха водачеството с противника. Поведоха с 21:20 при наш сервис. В тези моменти така и не можехме да намерим начин да спрем отличния Урош Ковачевич. След чудесна намеса на Розалин Пенчев стигнахме до 24:23. Брат му Николай изпълни сервис, а нашата блокада излезе успешна – 25:23 и България поведе с 2:1 гейма!

В четвъртата част българите подходиха много мобилизирано и водеха с 4 точки – 12:8. Драматични минути доведоха до 17:13 в наша полза след атака на Соколов срещу тройна блокада. Отново Цветан ни донесе 20:16. Николов с майсторско изпълнение преодоля блокадата за 21:17, а после от сервис реализира за 22:17. После Гоцев матира сръбската защита – 23:19. Братоев сгреши детински и Сърбия намали до 23:22, а след блокаут се стигна и до равенство – 23:23. Р.Пенчев обаче отново ни изведе напред – 24:23. Сърбите напарвиха обрат – 24:25, а след блокаут загубихме гейма – 24:26. Стигна се до тайбрек!

В решителният пети гейм българите поведоха с 5:2 преди Гърбич да поиска прекъсване. Великолепен ас на Николов ни осигури аванс от 6:2. Размяната на полето дойде при 8:4 за „лъвовете“. Подържахме водачеството през цялото време. Р.Пенчев докара нещата до мачбол при 14:12, когато Гърбич поиска прекъсване в опит да разконцентрира младока. Той обаче не трепна и спечелихме с 15:12, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен в мача беше Цветан Соколов с 26 точки. Розалин Пенчев и Николай Николов записаха съответно 18 и 17 точки. Николай Николов направи и най-много блокади в мача - 6.
От сърбите се отличи Урош Ковачевич (15), а 11 добави Александър Благоевич.

За „лъвовете“ това беше първа победа над съперника от осем години насам. За последно ликувахме срещу западните ни съседи на европейското в Измир (Турция) през 2009 г. Тогава бихме в груповата фаза с 3:2. Това е последната българска победа в последните 7 сблъсъка. Шест от мачовете бяха в Световната лига, а един – през 2013-а, на европейско първенство. Под ръководството на Пламен Константинов сблъсъците бяха два – от 2016-а. Тогава паднахме с 0:3 и 1:3, а „плавите“ спечелиха Лигата.

За финалната шестица в Куритиба (4-8 юли) се класира директно домакинът Бразилия. Визи ще вземат още пет тима в генералното класиране, така че към този момент запазваме шансове за финалите. За финалите се класираха вече Франция и Сърбия.

Нашата цел е 6-ото място. Там след 8 изиграни мача се намира Русия с 11 точки, докато България е веднага след това с 10.

В последния кръг руснаците посрещат Иран, който успя да спечели 3 от срещите си дотук (срещу Аржентина, Белгия и Полша). Важен за нашата цел ще бъде крайният резултат от сблъсъка между САЩ и Полша. Трябва да се надяваме на успех за американците.

В последната среща в Кордоба нашите ще играят с Аржентина от 01:10 в нощта срещу понеделник. Трябва ни задължително победа.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 15:12)

България:  Георги Братоев 2, Цветан Соколов 26, Николай Пенчев 7, Розалин Пенчев 18, Николай Николов 17, Виктор Йосифов 5 - Теодоро Салпаров-либеро (Светослав Гоцев 1, Тодор Скримов 1, Мартин Атанасов, Жани Желязков, Георги Сеганов, Теодор Тодоров, Владислав Иванов)
Селекционер: Пламен Константинов

Сърбия: Марко Ивович 3, Марко Подрашчанин 2, Дражен Лубурич 2, Сречко Лисинац 4, Урош Ковачевич 15, Никола Йовович 2 - Горан Скундрич-либеро 2 (Александър Околич 6, Петър Кръсманович 10, Александър Благоевич 10, Милан Катич 9, Милан Куджунджич 4, Максим Бучулевич, Невен Майсторович)
Селекционер: Никола Гърбич