Световният шампион Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) спечели последния спринт за сезона от Световната купа по биатлон пред родна публика в норвежкия зимен център Холменколен.

25-годишният Бьо, който предсрочно спечели Големия кристален глобус за сезон 2018/2019 и малката световна купа в спринта, сгреши само веднъж във втората си стрелба и измина трасето с дължина 10 км за 24:39.9 минути. Състезанието се проведе, въпреки гъстата мъгла на трасето в Холменколен, което затрудни биатлонистите при стрелбата.

За Бьо това е седми успех в спринта и общо 14-и за сезона. Така той изравни постижението на французина Мартен Фуркад, който също постигна 14 успеха през миналата година. Йоханес Тингес Бьо има шанс да подобри рекорда на Фуркад, тъй като до края на сезона остават още два индивидуални старта - преследване и масов старт в Холменколен събота и неделя.

На второ място е Лукас Хофер (Италия) с 10 от 10 повалени мишени и изоставане от 31.7 секунди. Трети завърши бронзовият медалисти в дисциплината от световното първенство Кентен Фийон Майе (Франция) също без пропусната мишена и пасив от 35.0 секунди.

От българите с най-предно класиране е Красимир Анев. Той се класира на 42-а позиция с една грешка и на 2:02.0 минути след победителя. Антон Синапов е 57-и с три пропуснати мишени и пасив от 2:33.0 минути. Двамата се класират за утрешното преследване на 12.5 км. Световният вицешампион в индивидуалната дисциплина на 20 км Владимир Илиев остана на 69-о място с пет грешки и изоставане от 2:53.7 минути, а Димитър Герджиков е 73-и без пропусната мишена и на 2:59.4 минути след Бьо.

В генералното класиране за Световната купа след 22 старта за сезона Йоханес Тингес Бьо има актив от 1170 точки. Той води с 342 точки преди втория Александър Логинов (Русия), който има 828, а трети - Кентен Фийон Майе с 809 точки. Красимир Анев е 38-и със 160 точки, Владимир Илиев е 43-и със 135 точки, Димитър Герджиков е 72-и с 24 точки, а Антон Синапов - 74-и с 23 точки. Световната купа в Холменколен продължава в събота с преследването за жени и мъже.