Поставеният под №1 в основната схема Рафаел Надал сложи край на приказката за елиминиралия Григор Димитров 19-годишен руснак Андрей Рубльов, след като го разби с 6:1, 6:2, 6:2 за 95 минути и се класира за полуфиналите на US Open.

Рубльов бе загубил само един сет, елиминира не само Гришо, а и Давид Гофен по пътя си към 1/4-финалите, но нямаше никакъв шанс срещу Матадора. Руснакът започна сезона извън топ 150, а от понеделник се очаква да е сред първите 40.

В първия сет двамата си размениха по един пробив до 2:1 за Надал, който спечели следващите пет гейма за 6:1 в своя полза. Рубльов направи отпор до 3:2 във втората част, след което испанецът взе нещата в свой ръце и затвори сета при 6:2. На старта на третия сет Надал стигна до нов пробив, който предопредели и развитието на тази част. Руснакът спаси пет възможности за пробив в петия гейм и накрая се предаде след двойна грешка. Руснакът все пак взе още един гейм, а Надал триумфира след 6:2.

Носителят на 15 титли от Големия шлем очаква на полуфинала победителят от мача между швейцарската легенда Роджър Федерер и Хуан Мартин дел Потро. Ако Маестрото победи аржентинеца, за първи път в историята ще се изправи срещу Надал в среща от Откритото първенство на САЩ. Досега двамата са мерили сили 37 пъти, а испанецът има 23 победи срещу 14 победи за швейцареца.