Роджър Федерер си даде почивка в турнирите на клей и се завърна на корта, започвайки сезона на трева с трудна победа срещу германеца Миша Зверев с 3:6, 6:4, 6:2 за 93 минути игра в Щутгарт. Така поставеният под №1 швейцарец се класира за четвъртфиналите на надпреварата в града на Мерцедес.

36-годишният швейцарец пропусна четири възможности за пробив, а след това от седмия гейм Зверев взе десет поредни разигравания и спечели първия сет. Федерер направи първи пробив за 4:2 във втория сет, но Зверев го върна и изравни за 4:4. След това швейцарецът взе осем от последните десет гейма и победи в срещата.

Роджър Федерер ще си върне първото място в световната ранглиста, ако се класира за финала на турнира. Досега най-доброто му представяне в Щутгарт е полуфинал през 2016 година.