Григор Димитров победи 17-годишния германски талант Александър Зверев с 2:6, 6:4, 6:2 в първия си мач от тенис турнира в Базел. Родният номер 1 и номер 5 в схемата на турнира игра за първи път със Зверев тази вечер, а успехът му гарантира чек за 18 515 евро и 45 точки за световната ранглиста, които обаче ще добави към актива си с достигане поне до полуфиналите (още два мача). Утре (23 октомври) от 21:00 часа Гришо ще се изправи в 1/8-финал срещу Вашек Поспишил (Канада), победил Ярко Ниеминен с 6:3, 6:7, 6:4, а на четвъртфиналите може да срещне Роджър Федерер.

Двубоят започна кошмарно за Димитров и той допусна съперникът му да поведе с 40:0. Въпреки изравняването, Гришо бе пречупен в първия гейм и допусна пробив. Двамата печелеха подаванията си до 4:2 в полза на германеца, когато Димитров допусна нов пробив. Българинът остави Зверев да му поведе с 40:15 и да чака спокойно победата в гейма, дошла след 40:40. При 5:2 германският тийнейджър нямаше проблем и взе гейма на нула за крайното 6:2.
След оспорван първи гейм, Димитров успя да вземе подаването си и поведе с 1:0 във втория сет. Българинът даде заявка за нещо повече в мача, след като проби 17-годишният германец в гейм на 15 за 2:0 в своя полза. Със силни сервиси и мощна игра от дъното на корта българинът се възползва от объркването в играта на Зверев и след 10 минути водеше с 3:0 след гейм на нула. Гришо можеше да увеличи аванса си, но Зверев взе сервис гейма си след 30:30 и по-добра игра. Подемът в играта на германецът доведе до пробив за 3:2 в полза на Димитров, след което 17-годишният съперник на Гришо взе сервиса си и изравни за 3:3. Решителен в сета се оказа седмият гейм, в който Зверев поведе с 40:15 при сервис на Димитров, но в крайна сметка българинът взе своето и не допусна да бъде пробит - 4:3. Съперникът на Димитров продължи да се бори и взе сервис гейма си на нула за 4:4. След точно един час игра българинът поведе с 5:4 и очакваше сервиса на съперника си с надежда за победа в сета. Гришо пропиля аванс от 30:0 в десетия гейм, но опитът му помогна при 40:30 за съперника и българинът взе сета с 6:4.
Решителната трета част започна с гейм на нула за Григор Димитров, след което играта тръгна гейм за гейм, въпреки възможността за пробив на Гришо при 2:1. След като взе гейма си за 3:2, Димитров успя да запише и пробив, повеждайки с 4:2 след изоставане с 0:15 и 4 поредни точки. Драмата бе пълна в седмия гейм, когато българинът оцеля след 15:40 и поведе с 5:2, предвкусвайки 1/8-финалите на турнира. Зверев не се даде лесно и поведе с 40:15, но Димитров го пречупи след продължително разиграване с пробив за крайното 6:2.