Италианката Доротея Вирер спечели Световната купа по биатлон за сезон 2018/2019. Вирер, която е един от секссимовлите в зимните спортове, завърши 12-а в последното състезание - масов старт на 12,5 км в норвежкия зимен център Холменколен. Тя направи пет грешки и остана на 1:11,0 минути след победителката Хана Йоберг от Швеция.

Световната шампионка в масовия старт Вирер е първата италианка в историята, която печели Световната купа по биатлон. Хана Йоберг допусна две грешки в четирите стрелби и измина трасето за 35:56.2 минути. За нея това е втора победа за Световната купа в кариерата, след като на 12 март спечели титлата в индивидуалната надпревара на 15 километра на Световното първенство по биатлон на родна земя в Йостерсунд. Този старт също беше валиден за класирането за Световната купа, но преди днешното състезание тя нямаше индивидуална победа за СК.

Йоберг, която е олимпийската шампионка в индивидуалния старт на 15 км от Пьончан 2018, стана първа в тази дисциплина и на европейското първенство този сезон. Хана Йоберг спечели и малката световна купа в масовия старт с 220 точки, а след нея останаха Доротея Вирер със 194 точки и Паулина Фиалкова (Словакия) със 194.

Втора в масовия старт в Холменколен се нареди Тирил Екхоф (Норвегия) с три пропуснати мишени и пасив от 1.3 секунди. Американката Клеър Игън стигна до първи подиум в кариерата си, след като допусна само една грешка в четвъртата стрелба и завърши трета, на 10.4 секунди зад Йоберг.

Доротея Вирер спечели Големия кристален глобус, след като завърши първа в генералното класиране за Световната купа с 904 точки. Втора е сънародничката й Лиза Витоци с 882 точки, а трета е трикратната олимпийска шампионка Анастасия Кузмина (Словакия).

Витоци завърши 11-а в днешната надпревара с пет грешки и изоставане от 1:06.3 минута, а Кузмина се нареди десета с шест пропуснати мишени и на 1:04.1 минута зад победителката. За Кузмина това беше последен старт в кариерата си. Тя още преди няколко седмици обяви, че ще се оттегли от спорта след края на сезона.

Състезанието днес премина без българско участие. Две българки обаче спечелиха точки за Световната купа този сезон. Емилия Йорданова е 92-а в крайното класиране със 7 точки, а Десислава Стоянова е 96-а с 5 точки.