Участниците в баражите за класиране на Мондиал 2018 заложиха изключително на сигурността заради големия залог на мачовете. Отборите играят изключително предпазливо в защита. Именно на това се дължи и ниската резултатност.

До момента са се изиграли девет срещи от плейофите, а в тях са паднали общо седем гола. Шест от тези попадения бяха реализирани в първия ден на баражите – 9 ноември. Пет падната при победата на Хърватия с 4:1 над Гърция и още един при успеха на Швеция с 1:0 над Северна Ирландия след спорна дузпа. На следващия ден топката още път посети мрежата. Това стана при успеха на Швеция с 1:0 над Италия след гол на Якоб Якобсон, който мнозина считат за автогол на Даниеле де Роси.

Оттогава се изиграха още шест срещи от плейофите на различни континенти и в нито една от тях не падна попадение. Головата суша в решителните мачове за класиране на Мондиал 2018 обхваща вече 569 минути. Казано иначе, това е почти девет часа и половина или още по-точно 9 часа и 29 минути.